

Alsó végtagjaink nyilvánvalóan nagy terhelésnek vannak kitéve. Vénás keringési rendszerünknek minden nap küzdenie kell a gravitáció ellen, és biztosítania kell a vér egyirányú, szív felé vezető mozgását. A magyar lakosság 20 százalékának van problémája ezen a téren. Nézzük, mit tehetünk a visszérpanaszok megelőzésére!
Életmódbeli változtatások
Fontos a túlsúly csökkentése, kövessünk magas rosttartalmú, vitaminban gazdag, sószegény diétát. Ne dohányozzunk! Mozogjunk rendszeresen, heti 3-4 alkalommal legalább 30 percig. Fontos, hogy olyan mozgásformát válasszunk, ami a vádli izompumpáját működteti, mint például a tempós séta, futás, biciklizés, túrázás, úszás, aerobik. Lift helyett válasszuk a lépcsőt. Kerüljük a meleget, a hosszú napozást, a szaunát és a termálfürdőket, ugyanis ezek megterhelik a keringési rendszert, értágulatot okoznak, és tovább súlyosbítják tüneteinket. Ellenben a hideg vízben, esetleg kavicsokon végzett séta nagyon előnyös!
Sokat segíthet a visszértorna
Minden egyhelyben ülő- vagy állómunkát végzőnek javasolt a lábszár rendszeres tornáztatása a visszérproblémák megelőzésére. Már kialakult betegség esetén gyógytornásszal érdemes speciális gyakorlatokat betanulni, azonban néhány gyakorlatot bárki otthon vagy a munkahelyén is el tud végezni.
Krémek, kenőcsök
A külsőleges kezelés elsősorban a komfortérzetet javítja. A krémek helyileg használva mérséklik a gyulladást, fokozzák a mikrocirkulációt, csökkentik a nehézláb-érzést és hűsítik, felfrissítik a lábakat. Hatóanyagaik között szerepelhet heparin, hirudin, oxerutin, pentozán-poliszulfát, mentol, kámfor, vadgesztenye vagy korzikai cédrát kivonata is. Használja őket lehetőleg naponta többször is!
Kezelés belsőleg
Az érfalak erősítésére és a visszerek kezelésére már számos belsőleges készítmény érhető el vény nélkül. Ezek közül a leghatékonyabbak a mikronizált tisztított flavanoid frakciót tartalmazó, diozmin- és heszperidin-tartalmú gyógyszerek. Fokozzák a vénás tónust, gyorsítják a vénák kiürülését, csökkentik a vénás pangást, az ödémát és a gyulladást. Javítják a mikrocirkulációt és támogatják a hajszálerek ellenállását, növelik a nyirokerek összehúzódásának erejét és gyakoriságát, valamint segítik a nyirokkeringést.
Kompresszió
A kompressziós pólya vagy harisnya használata csökkenti az ödémát és a vénás túlnyomást. Azonban a megfelelő fajta kiválasztása mindig egyénre szabott, ezért mindenképp forduljon szakemberhez. Fontos, hogy a lábszárra kifejtett nyomás alulról felfelé fokozatosan csökkenjen, ezért a fásli helyes használatát érdemes alaposan elsajátítani.
Gyakorlatok visszér ellen
Feküdjön hanyatt, nyújtsa lábát a plafon felé vagy üljön a földre, ha ezt nem tudja kivitelezni, akkor természetesen széken ülve is elvégezhetők a gyakorlatok. Csináljon bokakörzéseket, szorítsa le, majd vissza lábfejét, szorítsa össze lábujjait, majd engedje ki őket. Álló helyzetben álljon lábujjhegyre, majd ereszkedjen vissza. Ismételje ezeket a gyakorlatokat legalább tízszer, naponta többször is. Amilyen gyakran csak megteheti, álljon fel, és sétáljon egy pár percet. A vénás keringést javító masszázs is nagyon hatékony, továbbá amikor csak lehet, polcolja fel lábait.
dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész