• 2025. április 26., szombat

Mi a jó abban, hogy megöregszünk?


2025.04.22

Semmi! – vágják rá a legtöbben. Korunkban, mely a fiatalság és a szépség kultuszát élteti,már maga a kérdésfelvetés is furcsának hat. Valóban, az élet kétséget kizáróan véget ér egyszer, az utolsó évek gyakran betegséggel, magánnyal, elfeledettséggel, elszegényedéssel, a szellemi képességek hanyatlásával járhatnak együtt. Ugyanakkor mindannyian ismerünk derűs, kiegyensúlyozott, aktív életet élő idős embereket. Mi a titkuk?



Közhelyszámba megy az a vélekedés, hogy szellemi képességeink a 20-as éveink második felében érnek a csúcsra, onnan pedig már csak lefelé vezet az út. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a helyzet sokkal összetettebb. Nem egy ilyen csúcsidőszak van, hanem több, sőt vannak olyan készségek és képességek, amelyek öregkorban teljesednek ki leginkább. Az információfeldolgozás sebessége vagy a rövid távú memória jobb a fiataloknál, azonban például a szókincs, a számolási műveletekben való jártasság, az általános tudás mértéke, vagy a szövegértés képessége magasabb az időseknél. Ezek olyan összetevői az intelligenciának, amelyek a tapasztalattal együtt növekednek. 

A kutatások egyik érdekes eredménye, hogy a mai idősek átlagosan intelligensebbek, mint a régiek voltak, ami valószínűleg a komplexebb és nagyobb mentális kihívást jelentő életviszonyokból ered. Egy másik képesség, amiben az 50+ korosztály jobbnak bizonyul, az érzelmek felismerésének képessége. Arra is fény derült, hogy ez a képesség idősebb korban is hosszú időn keresztül magas szinten állandósul, azaz évtizedeken keresztül csúcson marad.

A mentális készségeink és képességeink az életünk során váltakozva hol jobbak, hol rosszabbak, van, ami korábbi életkorban jobb, és van, ami idősebb korban. Ha belegondolunk, ennek a tudományosan (is) megalapozott ismeretnek pozitív hatása lehet a munkaerőpiacra is: vannak olyan tevékenységek, például döntéshozatali feladatok vagy tartósabb figyelmet igénylő munkák, amikre kifejezetten előnyösebb idősebb munkavállalókat felvenni, mert kognitív képességeik alkalmasabbá teszik őket. A tartósabb figyelem képessége olyan további szellemi folyamatok lényeges összetevője, mint a tanulás, az észlelés vagy az emlékezés. A kései időskorban természetesen ezek a képességek ismét hanyatlanak, de az öregkor korábbi szakaszaiban magas szinten állhatnak.

Érdekes jelenség, hogy ha az egészségük nagyjából rendben van, 60-70 éves emberek átlagosan ugyanolyan boldognak érzik magukat, mint a 20-as éveikben járók, és boldogabbnak, mint az életük középső szakaszát élők. Ennek hátterében valószínűleg az áll, hogy az idősebb emberek érzelmileg stabilabbak, a negatív érzelmi hatásokra kevésbé fogékonyak.

A sikeres átállás az öregkorra az egyik kulcsa annak, hogy jól éljük meg utolsó évtizedeinket. A régi társadalmi- és munkaszerepek, a korábbi életszakaszokra jellemző vágyak, az „ego” elengedésének képessége, a megváltozott fizikai képességekhez való rugalmas alkalmazkodás képessége, a társas élet újragondolása egyaránt szükséges. Egyes bölcsek szerint a kiegyensúlyozott, elégedett öregkor az ember hozzáállásán múlik. Van, amin nem tudunk változtatni, de sok olyan is van, amin igen. Ha úgy tekintjük az öregkort, mint az élet egy újabb szakaszát, és megtaláljuk benne a feladatunkat, minden rendben lesz.

Fábián Tamás 
pszichológus


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Veszélyek a munkahelyen: valóban egészséges környezetben dolgozunk? Gyógyhír Magazin

Hova forduljunk pszichiátriai jogsértés esetén? Gyógyhír Magazin

A szaglásterápia segíthet a depressziós betegeken Gyógyhír Magazin

A sötét, a hideg örömtelenné teszi? A szezonális depresszió létező jelenség Gyógyhír Magazin

Mi okozhatja az ünnepek utáni depresszív hangulatot? Gyógyhír Magazin

Blue Monday: mitől érezzük rosszul magunkat januárban? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája