

Sokunkban él a tévhit, hogy a visszeres panaszok csak időskorban jelennek meg, elsősorban azoknál, akik folyamatos álló munkát végeznek. A kellemetlen érzésekkel járó betegség azonban nem válogat. A magyar népesség mintegy 20-30%-a érintett a problémában, és ez a szám folyamatosan növekszik. Nyáron a folyadékvesztés felerősítheti a tüneteket.
Anyári forróságban az egészséges emberek is tapasztalhatják, hogy kitágulnak lábukon az erek. A visszérbetegek esetén ez különösen így van. Miközben hőt adunk le, fokozódik a vérkeringés – a szervezet ezáltal tartja rendben a hőháztartását. Mi is pontosan ez a betegség és mire figyeljünk, hogy megelőzzük a visszér kialakulását? – kérdeztük korábban a Scolinea Gyógytorna rendelő vezető gyógytornászát, Horvát Krisztinát.
Nem csak esztétika
A visszér kialakulásának oka, hogy a vénák falai elgyengülnek, rugalmatlanná válnak, ennek következtében hosszában és széltében is megnyúlnak, a záró billentyűk pedig eltávolodnak egymástól. Megnő a vénában a nyomás, és hogy elférjenek, kidudorodnak, kacskaringóssá válnak. Ezek nem csupán esztétikai problémát és fájdalmat jelentenek, komoly szövődményekkel is járhat a betegség: akár vénagyulladást, illetve ha elhanyagoljuk, fekélyt is okozhat – magyarázta a szakember.
A vénás elégtelenség jellegzetes tünetei:
Láb- és bokadagadás, lábszárfájdalom, nyomásérzékenység, nyugtalan láb – mind tünetek. Ha ezeket tapasztaljuk magunkon, feltétlenül menjünk orvoshoz, ugyanis segítséggel kordában tarthatjuk a betegséget. Habár a háttérben családi halmozódás, illetve genetikai okok is állhatnak, az esetek többségében életmódbeli tényezők a felelősek a visszérbetegségek kialakulásáért.
Mit tehetünk?
Nyári melegben igyunk legalább 2 liter vizet naponta, és ne vigyük túlzásba a napozást! Az úszás nagyon hasznos, mert jó hatással van a vénás keringésre, azonban a szaunát és a hosszú, forró fürdőzést nyáron is jobb mellőzni, mert kitágítja a vénákat. Kifejezetten ajánlott a hideg-meleg váltófürdő, ami regenerálja az érrendszert, és felfrissít. Ha hosszú útra, nyaralásra készülünk, figyeljünk rá, hogy időnként meg tudjuk mozgatni a lábainkat. Kánikula idején ne viseljünk magas sarkú cipőt, mert a tűsarok nagyon megterheli a vázizomzatot és a lábakat. A kismamák legyenek óvatosak, hiszen a hőség, a magzat, és a hirtelen a vázizomzatra nehezedő, növekvő súly elősegíti a visszér kialakulását. A baba éppen a végtagból visszafolyó medencei visszereket nyomhatja, ezáltal pangás alakulhat ki.
Tornára fel!
Már napi 20 perc torna is sokat segít a panaszok enyhítésében – mondja a szakember, aki azt tanácsolja, érdemes gyakorolni a visszeresek számára kifejlesztett, fekvő helyzetben végezhető speciális értornát. Hatékony a hanyatt fekve biciklizés, illetve ha behajlított térdek mellett a lábfejekkel mindkét irányban köröző mozgást végzünk. Érdemes kipróbálni a különböző gyógynövényes krémeket, géleket – különösen a heparintartalmúak hatásosak –, melyek regeneráló hatóanyagaiknak köszönhetően segítenek a helyi bőrgyulladások, duzzanatok, vérrögök képződések kezelésében.
Dózsa-Kádár Dóra