• 2025. április 25., péntek

Honnan jön a hányinger, és hogyan szabadulhatunk meg tőle?


2024.09.07

A nausea orvosi kifejezés egy meglehetősen kellemetlen tünetet takar, és nem kellemesebb a magyar megfelelőit olvasni sem: csömör, émelygés,  rosszullét, undor, hányinger. Ismerkedjünk meg a jelenséggel és hátterével, hogy ha elkap minket, meg tudjuk előzni, vagy gyorsabban túl tudjunk jutni rajta.



Ahányinger az agy alsó részén, az agytörzsben található nyúltvelőben elhelyezkedő hányásközpontban keletkezik. Ez négy helyről kaphat ingerületeket, amik aktivizálják: a tápcsatornából, a kémiai anyagokra érzékeny receptorokból, a felsőbb agyi központokból és az egyensúlyozó szervből.

A tápcsatornából érkező jelzések mögött gyomor- és bélbántalmak állhatnak. A kémiai anyagokra érzékeny receptorok felől érkező jelzések hátterében élettani változások, rákos megbetegedések, vesekő, erős gyógyszerek, alkohol; a felsőbb agyi központokból érkező jelek mögött szorongás vagy egyszerű undor, az egyensúlyérzékelő rendszer jelzései mögött pedig a belső fülben elhelyezkedő egyensúlyozási szervünk működésének a zavara állhat. Utóbbi orvosi elnevezése: kinetózis, de köznyelven utazási betegségként is emlegetik.

Nincs összhang
Kinetózis akkor lép fel, amikor testünk agresszív és folyamatos, külső eredetű erők általi mozg(at)ásnak van kitéve: hajón ülünk a hullámzó tengeren, autóval kanyargunk egy szerpentines úton, turbulenciákba kerül a repülőgépünk, felülünk egy körhintára. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy az egyensúlyozási szervünk által érzettek nincsenek összhangban azzal amit a szemünkkel látunk. Például mert olvasunk az autóban, befele nézünk a hajó belseje felé, ahol minden nyugodtnak tűnik, vagy becsukjuk a szemünket a repülőn, hullámvasúton. 

Mit lehet tenni ellene? 
Utazás során gyakran az is elég, ha kinézünk az ablakon, és a szemünk és egyensúlyi szervünk által észlelt jelek összhangba kerülnek. Segíthet a mozdulatlanság is: ha lefekszünk valahová, és mélyeket lélegezve igyekszünk megnyugtatni összezavart érzékelésünket. Persze ehhez meg kellene állni az autóval, ki kellene szállni a hajóból, repülőből, amit általában nem lehet azonnal megtenni. Segíthet, ha apró kortyokban iszunk enyhén citromos vizet, és persze jó, ha van nálunk hányinger elleni gyógyszer. Ilyeneket vény nélkül is kaphatunk a patikákban.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája