• 2025. április 26., szombat

Melegszik az idő, rosszabbodnak a visszérproblémák


2019.05.06

Végre itt az igazi tavasz! Az idő egyre melegebb, ami jót tesz a szervezetünknek. De nem a visszereknek! A meleg lábdagadást, értágulatot okoz és nehéz érzetet kelt a lábunkban, ezért már most, a tavaszi napokban érdemes felkészülnünk.



A kora nyári időt a visszérproblémákkal küzdők nem tartják a barátjuknak. Joggal, hiszen a meleg fokozza a vérkeringést, amely kitágítja az ereket, főként azokat, amelyek a vért szállítják vissza a szívhez. Erős kék színük a bőrhöz való közelségük miatt, szabad szemmel is jól látható, nem beszélve az erősebb kidudorodásokról. 
 
Mitől alakul ki?
A visszeresség kialakulására sajnos vannak hajlamosító tényezők, de ez nem jelenti azt, hogy megfelelő megelőzéssel, kezeléssel ne lehetne megakadályozni a kellemetlenségek súlyosbodását: a visszérgyulladást és a trombózist.
A nők hormonális változásai – kiemelten a várandósság időszaka – a túlsúly, az álló és/vagy ülő foglalkozások, a korral járó mozgásszegény életmód, az érfalak gyengesége és a vénabillentyűk elégtelen működése mind-mind hozzájárulnak a visszeresség kialakulásához. 
 
Ezért rossz a meleg
Az érfalak gyengeségét és a vénabillentyűk elégtelen működését a meleg (idő, vagy víz) kifejezetten súlyosbítja. 
A meleg megnöveli a vénás nyomást, amitől az erekben felhalmozódnak a fehérvérsejtek, melyek a belőlük felszabaduló enzimek segítségével károsítják az érfalat. Ahogyan a meleg okozta nyomás a vénák tágulásával a normál billentyűműködést is gátolja. 
 
Mit tehetünk ellene?
A nyári meleget késleltetni nem tudjuk, ahogyan azt is kevesen tehetjük meg, hogy egész nyáron hűvösben legyünk. Ám ha ezekre figyelünk, jó eséllyel kerüljük el a visszérproblémák okozta kellemetlenségek súlyosbodását:
 
belsőleg:
1. A visszérproblémákkal küzdőknek melegben jó, ha akár napi 3-4 literre is emelik a folyadékbevitelüket (hiszen a folyadékhiányos, besűrűsödött vér segíti a trombózis kialakulását). 
2. Egyes antioxidánsok (pl. a heszperidin) feszesíthetik az érfalat, és vannak antioxidánsok (pl. a diosmin), amelyek gátolhatják a fehérvérsejtek felhalmozódását az erekben. 
3. A tavaszi, nyári meleg láthatóan nem segíti a visszeresség kezelését, hacsak nem annyiban, hogy egyre többször kerülhet a tányérunkra friss zöldség és gyümölcs, s a bennük lévő vitaminok és antioxidánsok csökkenthetik a vénák kitágulását (nem beszélve a kilóink csökkenésében játszott fontos szerepükről, amelyek szintén jótékonyan hatnak a visszeresség kellemetlen tüneteire). 
 
külsőleg:
1. A rendszeres, de nem megterhelő mozgás különösen fontos. Ilyenek a séta, a biciklizés, a hűvös vízben való úszás, vagy a kocogás és a kifejezett „visszértorna”.
2. Az álló munkát végzőknek rendszeres lábpihentetés és masszírozás ajánlott, az egész nap ülőknek pedig a lábfelpolcolás és a gyakori felállás javasolt.
3. Kompressziós harisnya viselése is jót tehet a visszeres problémákkal, hiszen a szorításával a véráram aktivitását segítheti elő a láb alsó részén. 
 
Bitter Noémi 

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Vissza a mindennapokhoz trombózis után Gyógyhír Magazin

Súlyosbodó visszérhelyzet Gyógyhír Magazin

Így előzhetjük meg, hogy súlyosbodjon a visszérhelyzet nyáron Gyógyhír Magazin

Heparin tartalmú krémek- mikre jók, mikre nem? Gyógyhír Magazin

Ne hagyja, hogy a meleg levegye a lábáról! Gyógyhír Magazin

A visszerek ellen Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája