• 2025. április 26., szombat

Egy hiánybetegség, ami felett gyakran átsiklunk


2019.02.04

Azt gondolnánk, hogy a fejlett országokat manapság már elkerülik a hiánybetegségek. A vitaminok szerepének feltárásával már rég a múlté lett a rettegett beri-beri vagy skorbut, de manapság is van még olyan hiánybetegség, ami minden harmadik embert érint a világban.



A vashiányról van szó, ami legfőképp a menopauza előtt álló vagy várandós nőket érinti, de az ötévesnél fiatalabb gyerekeknél is gyakori. A vas fontos szerepet játszik számos életfunkcióban: legismertebb az oxigénszállító feladata a vörösvértestek révén, és ezen kívül részt vesz a dns-szintézisben és az energiatermelésben is. Nagyban hozzájárul a szív, az izmok, az immunrendszer megfelelő működéséhez. Mivel fontos eleme a központi idegrendszer energiaellátását szabályozó fehérjéknek, az agy működésében, fejlődésében és a kognitív képességek kialakulásában is fontos szerepet játszik.

Lehet, hogy Önnek is vashiánya van? 
A vashiány még mindig kevés figyelmet kap ahhoz képest, hogy milyen sok embert érint, és milyen problémákat okozhat. Sok ember nincs is tisztában azzal, hogy egészségi állapota esetleges romlása hátterében vashiány is állhat. Európában a nők 33, a várandós nők 77, a gyerekeknek pedig 58 százaléka vashiányos a WHO adatai szerint. (Mivel a vashiányos állapotról nem állnak rendelkezésre pontos információk, az értékeket a vérszegénységre vonatkozó adatokból becsülik, a WHO-nál elérhető legutolsó ilyen adatok még a 2000-es évek elejéről származnak.)

Foglalkozni kell vele!
Sokan nem ismerik fel a jellegzetes tüneteket, mint a kimerültség/fáradékonyság, hallásromlás, hajhullás, repedezett, foltos körmök, sápadtság, vérzékenység, ingerlékenység, memóriazavarok... stb. A vashiány tünetei eltérhetnek az egyes embereknél, de általánosan elmondható, hogy ha kevés vas áll a szervezetünk rendelkezésére, akkor egészében romlik az egészségi állapotunk. Gyakrabban tapasztalhatunk magunkon szédülést, ájulást, gyakoribbak a gyulladások a szervezeten belül, gyerekeknél számottevően befolyásolhatja a kognitív és mozgásszervi fejlődést. A kisgyerekkori súlyosabb vashiány vérszegénységhez vezet. 
Ballai Vince


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Április 17., a Hemofília Világnapja: Gondoljunk mindenkire Gyógyhír Magazin

Mit jelezhet az alacsony neutrofilszám? Gyógyhír Magazin

5 tünet, ami vérképzési zavarra utalhat Gyógyhír Magazin

Véralvadásgátlót szedek és hullik a hajam! Ez is okozhatja! Gyógyhír Magazin

Ezekre figyeljen vaspótlás esetén Gyógyhír Magazin

A fogamzásgátlás lehetőségei trombózis után vagy trombofíliával Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája