• 2025. április 26., szombat

„A sport a test útján nyitja meg a lelket”


2018.12.05

Kevés olyan ember van, aki úgy éri meg az időskort, hogy semmilyen ízületi problémája nem volt. Az ízületi gyulladások (arthiritisek) bármelyik korban megkeseríthetik az életünket. Szakértők szerint nem szabad halogatni a heveny, vagy krónikus gyulladások kezelését, hiszen akár évekig is elhúzódhat, amíg teljesen meg lehet szüntetni a panaszokat és a velük járó fájdalmakat.



Molnár Ferenc életének utolsó éveit New Yorkban töltötte, úgyszólván ki sem mozdulva abból az épület-négyszögből, amelynek egyik frontján a szálloda állt. Ugyanebben az épülettömbben volt Molnár orvosa, az ugyancsak magyar származású, világhírű dr. Lackó rendelője is. Az író nem győzte dicsérni orvosát pesti barátaihoz írt leveleiben. „Csodálatos orvos ez!  Való igaz, hogy meghosszabbítja pácienseinek életét. Persze pontosan annyi idővel, amennyit az ember a várószobájában kénytelen eltölteni…” – írta egy ízben Kallós János szerkesztő barátjának. 
A Cultura magazin idézi ezt az anekdotát Molnár Ferencről, aki a Színházi élet riporterének a régi darabok felújításának gondjairól is mesélt, nem is akármilyen formában utalva bizonyos „egészségügyi” problémákra. „Visszatérve a régi darabok felújításának örökké aktuális kérdésére, nem szabad megfeledkezni arról, hogy a „leporolásnál” nagyon kell vigyázni. Velem például megtörtént, hogy egyik régi darabomat műsorra tűzték, mire kicsit kijavítottam a szöveget. Néhány szó vagy mondat volt az egész. Így például fiaker helyett taxit írtam és ahol hosszú, hullámos haja volt a hősnőnek, azt – megrövidítettem. Egy mondatot azonban elfelejtettem kijavítani. Ez a mondat így kezdődött: „Egy negyvenöt éves öregúr…” És nem jutott eszembe, hogy azok az idők rég elmúltak, amikor negyvenöt éves korában „öreg úr” volt az ember. Ma negyvenöt éves korában nem „öreg” az ember. Hála Istennek” – és valóban…

(Kor)élettan 
Mint életünk minden nagy biológiai vagy társadalmi fordulópontja (kamaszkor, munkába állás, családalapítás, szülés), az öregedés is alapvetően kihat az ember testi és lelki állapotára. Az 50 feletti korosztály számos vonatkozásban új helyzetben találja magát. Észre kell vennie, hogy bármilyen egészséges is, teherbírása csökken. Fokozatosan kialakulnak az idültté váló panaszok, a mozgásszervi eltérések. Időskorban jellemző élettani változás, hogy az izmok ereje és tömege mintegy 30 százalékkal csökken, és az idegrostok ingerületvezetése lassul. Romlik a látás és a hallás, csökken az ízérzékelés, sőt a szomjúság érzékelése is (folyadékpótlás szempontjából ez rendkívül fontos). A senior torna elkezdésén már akkor érdemes gondolkodni, amikor még nem alakultak ki problémák, betegségek. A speciálisan összeállított gyakorlatoknak ugyanis óriási szerepük van a megelőzésben, a prevencióban. Ezt a mozgásformát akár már 45-50 évesen elkezdhetjük rendszeresen gyakorolni, hiszen segítségével ellensúlyozni tudjuk a mindennapok mozgásmonotóniáját. 
Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin

A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája