• 2025. április 26., szombat

Gyomorégés – okok és kezelés


2018.12.02

Égő, maró érzés a szegycsont mögött, ami lassan fölfelé, a torok irányába terjed, nehéz nyelés, váladék a torok hátsó részén — sokaknak ismerős a kellemetlen jelenség. Mit tehetünk ellene, és mikor kell a panaszokkal szakemberhez fordulni?



Gyomrunk és nyelőcsövünk találkozásánál a gyomor megvastagodott izmából kialakult, gyűrű alakú záróizom, az úgynevezett gyomorszáj (szakszóval cardia) található. A gyomorszáj normál esetben zárva tartja a gyomrot, és csak olyankor nyílik ki, amikor a nyelőcsövön át táplálék vagy folyadék érkezik a gyomorba. Ha azonban valamilyen okból a cardia nem megfelelően látja el a feladatát, akkor a gyomorsav visszaáramolhat a nyelőcsőbe, és irritálhatja annak nyálkahártyáját – ilyenkor beszélünk gyomorégésről.

A stressz is okozhatja
A sokszor órák hosszat fennálló állapot legtöbbször evést követően, lefekvés idején vagy éjszaka kezdődik. Hátterében sok minden állhat – állapotos nőknél viszonylag gyakran jelentkezhet a testükben zajló fizikai és hormonális változások miatt. Hajlamosítanak rá a fölösleges kilók, mivel a túlsúlyosak gyomrát fokozottabb nyomás éri étkezések után, így a záróizom könnyebben megnyílhat. Sokak szervezete a fokozott stresszre reagál gyomorégéssel. 
Fontos tudni azt is, hogy a gyomorégés az úgynevezett gastro-esophagealis reflux betegség (GERD) egyik legjellegzetesebb szimptómája. Súlyos is lehet, ha ugyanis a gyomorsav visszatérően roncsolja a nyelőcső nyálkahártyáját, az egy idő után akár daganatos elváltozások kiváltója is lehet. 

Csak mértékletesen!
Gyakoribb, hogy a gyomorégés csak alkalmanként, például szokatlanul bőséges étkezések után jelentkezik. Az olajban vagy zsírban sült fogások, a magas zsírtartalmú húsfélék, a bőségesen fűszerezett ételek, az alkohol és a koffein mind serkentik gyomrunk savtermelését, így fokozzák a gyomorégés esélyét. Aki tapasztalt már hasonló problémát, az több olyan, speciálisan erre a gondra kifejlesztett készítmény közül választhat, amelyek baj esetén segítenek enyhíteni a tüneteket.
Pap György


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája