

Szent-Györgyi Albert regénybe illő életet élt, ezért nem meglepő, hogy nevéhez számos legenda kapcsolódik. Például az, hogy utálta a paprikát, és a feleségét akarta bosszantani azzal, hogy bebizonyítja, nincs a zöldségben semmi egészséges. Helyette azonban felfedezte a C-vitamint.
A Nobel-díjas tudós később így mesélte el a történetet: „Egy este a feleségem paprikát adott vacsorára, amit nem volt kedvem megenni, de nem volt elég bátorságom megmondani. Nézve a paprikát az jutott eszembe, még sosem kísérleteztem vele, inkább elviszem a laboratóriumba. Még aznap éjjel tudtam, hogy ez egy kincsestárháza a C-vitaminnak. Ennek a következménye, hogy ma már tonnaszámra gyártják, mint az emberi egészségnek egyik nagy kútforrását.”
A C-vitamin létezéséről tudott a tudományos világ, a problémát az jelentette, hogy nem tudták meghatározni a vitamin pontos kémiai szerkezetét. Szent-Györgyi addig mellékveséből vont ki egy bizonyos anyagot (amiről kiderült, hogy maga a C-vitamin), de csak akkor sikerült analizálni, amikor Szegeden a paprikát vetette vizsgálat alá. Ekkor állapította meg a C-vitamin pontos kémiai mibenlétét, és gyors előállítási módját is.
Nyárpótló vitaminok
A C-vitamin, vagyis az aszkorbinsav a legfontosabb vízben oldódó antioxidáns – magyarázta dr. Bokor Dóra szakgyógyszerész. Minden szövetnek, sejtnek szüksége van rá a sejten belüli és kívüli funkciójához egyaránt. Egyik legfontosabb tulajdonsága – ami minden antioxidánsra igaz –, hogy megköti a szabadgyököket, melyek elszaporodása mindig betegségekhez vezet. Mivel vízben oldódik, folyamatosan gondoskodni kell a pótlásáról.
A téli hónapok a szokottnál jobban igénybe veszik az immunrendszerünket, és a védekezésben a zsírban oldódó D-vitamin is segít. Élettanilag nagyon fontos, ugyanis szabályozza a csontok és a fogak képződéséhez a kalcium és a foszfor helyes felhasználását. Ha A- és C-vitaminnal együtt szedjük, megóvhat a náthától, elősegíti a kötőhártya-gyulladás kezelését és fokozza az A-vitamin felszívódását. Tanulmányok kimutatták, hogy a D-vitamin fontos a csontritkulás megelőzésében is.
Dózsa-Kádár Dóra