• 2025. április 26., szombat

Fürdőgyógyászat – közeleg a téli szezon!


2018.11.05

A  gyógyfürdőkben a gyógyvíz, mint természetes gyógytényező felhasználásával zajlik a gyógyászati és rehabilitációs tevékenység. Ezek fontos szerepét elismerve a Társadalombiztosítás (új nevén: NEAK) támogatást nyújt a biztosítottak számára a gyógyfürdő kúrák szolgáltatói árához, ezzel is könnyítve a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai vagy érbetegségben szenvedők hozzáférését a fürdőgyógyászati ellátásokhoz.



Lassan beköszöntenek a hideg hónapok, amelyeket a mozgásszervi betegségekben szenvedők nehezen viselnek. Különösen indokolt ebben az időszakban felkeresniük a gyógyfürdőket, s közülük is azokat, amelyek a TB által támogatott fürdőgyógyászati kezeléseket, komplex kúrákat kínálnak.
 
Támogatás — csak orvosi beutalóval
Támogatott fürdőgyógyászati kezelésekhez reumatológus- vagy fizioterápiás szakorvos, mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, ortopéd szakorvos vagy traumatológus szakorvos állíthat ki beutalót – vényt – ami mellé a kezeléseket rögzítő Kezelőlapot is mellékelnek. Magánrendelésen nem  írható fel támogatott fürdőgyógyászati beutaló, csakis állami egészségügyi intézményben, viszont több, a TB-vel szerződésben álló gyógyfürdő is foglalkoztat olyan szakorvost, aki erre akár a helyszínen is jogosult. Érdemes tehát tájékozódni  a lehetőségről a fürdőválasztás során.
 
Évente 2 kúra,összesen 120 kezelés
A támogatott fürdőgyógyászati kezeléseket az érvényes Tb kártyával rendelkezők évente kétszer vehetik igénybe. E kezelések kúraszerűen fejtik ki hatásukat, ezért célszerű, hogy 1-1 kúra 2-3 hétig is eltartson. Az érvényes szabályok szerint egy kúra összesen 4-féle kezelést tartalmazhat az alábbiak közül:
 
• gyógyvizes gyógymedence (ideértve a hévízi tófürdőt is)
• gyógyvizes kádfürdő
• iszappakolás
• súlyfürdő
• szénsavas fürdő
• orvosi gyógymasszázs
• víz alatti vízsugármasszázs
• víz alatti csoportos gyógytorna
• komplex fürdőgyógyászati ellátás
• 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás
• szén-dioxid gyógygázfürdő (mofetta)
 
A kúra során mindegyik kezeléstípus 15 alkalommal vehető igénybe, vagyis a 2-3 hetes kúra során az előzetesen kiválasztott 4-féle kezelésből összesen 60 alkalommal részesülhet a páciens. 
A 18 év alattiak csoportos gyógyúszása hetente (iskolai szünetben pedig naponta) két alkalommal vehető igénybe, oly módon, hogy a kúra összesen legfeljebb 
52 kezelésből állhat, és 26 hétig tarthat. A szén-dioxid gyógygázfürdő ellátás esetében naponta legfeljebb 1 kezelés végezhető, azzal, hogy egy kúra 15 kezelésből áll, és maximum 4 hétig tarthat.
 
Fürdőnként eltérő költségtérítés
Az egyes kezelések társadalom-biztosítási támogatása ugyan országosan egységes, ám – mivel a fürdőszolgáltatás szabad ármegálla-
pítású – a gyógyfürdők szabadon határozhatják meg saját térítési díjaikat. Érdemes ezért a gyógyfürdő kiválasztása előtt összehasonlítani az általuk közölt árakat is.
 
Mit kell tenni a kúra végén?
A kúra befejezését követő három héten belül a gyógyászati ellátást rendelő orvoshoz ellenőrző vizsgálatra kell menni, és a kezelőlapot át kell adni neki. Aki az ellenőrző vizsgálaton nem vesz részt, vagy a kezelőlapot nem adja le, újabb kúrára nem jogosult.
Hollauer Tibor

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


AI-alapú robottechnológia forradalmasítja a hazai ortopéd sebészetet Gyógyhír Magazin

Innováció, tudomány és mesterséges intelligencia a betegek szolgálatában Gyógyhír Magazin

Távolról és hosszú időn át nyújthatnak segítséget a Parkinson-kóros betegek... Gyógyhír Magazin

SOTE: mostantól teljes mozgásszervi betegellátás Gyógyhír Magazin

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról, tilalomról, a kötelező maszkhaszná... Gyógyhír Magazin

Mindig kezelje a bőrsérüléseket! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája