• 2025. április 26., szombat

Kómába küldenék a rákos sejteket


2018.10.06

Úttörő kutatás zajlik több ausztrál kutatóintézet közreműködésében, ahol kutatók olyan vegyületekkel kísérleteznek, amik úgy tűnik, tartósan és káros mellékhatások nélkül képesek blokkolni egyes rákos sejtek aktivitását.



A cél, hogy olyan terápiát fejlesszenek, amik a bevett rákgyó-gyászati módszerekkel – mint a kemoterápia és sugárkezelés – szemben nem károsítják az egészséges sejteket. Ígéretes eredményeikről a Nature című tudományos magazinban számoltak be. Az újfajta vegyületek alkalmazása kedvező eredményeket mutatott a vérrák és a májrák esetében a laboratóriumi állatkísérletek során. 
A kemoterápia és a sugárkezelés lényege, hogy javíthatatlanságig roncsolja a rákos sejtek DNS-ét, amik így nem képesek tovább szaporodni. A beavatkozás során azonban az egészséges sejtek is károsodnak, ami különböző, gyakran súlyos és kellemetlen mellékhatásokkal jár: haj kihullása, krónikus kimerültség, hányinger, meddőség. „Ahelyett, hogy a DNS potenciálisan veszélyes roncsolását próbálnánk elérni, ezekkel az újfajta rákellenes szerekkel egyszerűen csak folyamatos álomba küldjük a rákos sejteket” - közölte a kutatás egyik vezetője, Anne Voss, a Parkville-i  Walter és Eliza Hall Intézet kutatója. 
Az új vegyületek a rákos sejtek osztódását akadályozzák meg azáltal, hogy blokkolják a képességüket, sejtciklus beindítására. „A sejtek nem halnak meg, de többé nem képesek osztódni és burjánzani. Ebbéli képességüktől megfosztva pedig megálljt lehet nekik parancsolni” –mondta a kutató. 
Az új vegyületekkel azokat az eddigi gyógyszeres terápiáknak ellenálló géneket célozták sikerrel, amik a rákos burjánzást tápláló KAT6A és KAT6B fehérjék kialakulásáért felelősek. 
A kutatás során azt fedezték fel, hogy ha genetikailag kiiktatják ennek a két fehérjének a szintetizálását a sejtben, az megnégyszereziaz így kezelt limfómás kísérleti állatok élettartamát.
A kutatók figyelmeztetnek: a biztató eredmények egyelőre csak az első lépései annak a hosszú tesztelésből és további kutatásból álló folyamatnak, aminek a végeredménye reményeik szerint pozitív irányba változtatja a rákkezelések minőségét és hatékonyságát. A kísérletek még messze vannak attól a stádiumtól, hogy embereken is kipróbálják. Óvatosan úgy fogalmaztak, hogy felfedezésük egyelőre arra utal, hogy ezek az újfajta szerek egy valószínűleg a hagyományos rákkezelések kiegészítő terápiájaként lehetnek hatékonyak, csökkentve vagy megakadályozva a páciensek visszaesésének kockázatát.
Ballai Vince


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nemzeti Rákellenes Nap: fiatalon is figyeljünk! Gyógyhír Magazin

Segítség, csomót tapintok ki a bőröm alatt! Gyógyhír Magazin

Új vodcast cáfolja a tévhiteket a daganatokról Gyógyhír Magazin

Testünk tünetek formájában küld értesítéseket Gyógyhír Magazin

Tudatosság a rákbetegségek megelőzésében Gyógyhír Magazin

Az étrend is segíthet a rák megelőzésében Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája