• 2025. április 26., szombat

A szépséghibától a feszítő fájdalomig


2018.10.05

Kezdetben csak apró bosszúság, de az évek múlásával egyre több panaszt okozhat. Nyáron szembetűnőbb, ha van – és ezért nagyobb az esélye annak is, hogy komolyan vegyük. De mi is a baj a visszérrel?



Sokan szégyellik, ha visszeres a lábuk, nyáron is csak harisnyában járnak, és nem mennek strandra. Másrészt olykor nagyon kellemetlen panaszokkal jár: ólomnehéz lábak, vizesedés, görcsös fájdalom, feszítő vádli. Harmadsorban viszont félő, hogy szövődményeket okozhat; fekély, trombózis alakulhat ki belőle. Ne lőjünk ágyúval verébre! – tartja a közmondás. A visszérbetegség esetén azonban már a kezdeti tünetek jelentkezésekor is megelőzhető a nagyobb baj, ha odafigyelünk, ha törődünk vele. Mire ügyeljen az, akinél akár családi, alkati okokra, akár a munkájára vagy az életmódjára visszavezethető, a visszérbetegségre hajlamosító tényezők állnak fenn? A kérdésre a Scolinea Gyógytorna rendelő vezető gyógytornásza, Horvát Krisztina válaszolt korábban lapunknak. 
A visszér kialakulásának oka, hogy a vénák falai elgyengülnek, rugalmatlanná válnak, ennek következtében hosszában és széltében is megnyúlnak, a záró billentyűk pedig eltávolodnak egymástól. Megnő a vénában a nyomás, és hogy elférjenek, kidudorodnak, kacskaringóssá válnak. Mindez nem csupán esztétikai problémát és fájdalmat jelent, komoly szövődményekkel is járhat. A visszértágulatok sok problémát okozhatnak, hiszen gyakran járnak együtt lábfeszüléssel, ödémával és fájdalmas lábgörccsel. A panaszok nyáron erősödhetnek, így érdemes jobban odafigyelni az életmódunkra, ha el akarjuk kerülni a kellemetlen tüneteket.

Tornára fel!
Figyeljünk arra, hogy a lábunk sose fázzon meg, minden évszakban ügyeljünk arra, hogy a zokni vagy a harisnya gumírozott részei ne „vágják be” a lábat, vagyis ne szorítsák le a láb vérkeringését. Gyakran az egyoldalú mozgás (vagy annak hiánya), ülő- vagy álló munka miatt, vagy éppen kényelmi okokból nem mozgatjuk eleget lábainkat. Tévénézés közben „biciklizzünk”, hosszú kényszerű ácsorgás után térdeinket húzzuk fel jó magasra, majd sarkainkat emeljük hátra, magasabbra, sétálgassunk, de ilyenkor ne erőltessük lábaink izmait. Igyekezzünk más típusú mozgást végezni a szabadidőnkben, mint a munkavégzés során. Álló és ülő munkavégzés esetén a kerékpározás és az úszás a legideálisabb. A többletsúly elsősorban a lábakra nehezedik. Ezért igyekezzünk a súlyfeleslegtől szabadulni, különösen akkor, ha hajlamosító tényezők is szerepelnek családunkban a visszérbetegség öröklésére. 
Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Vissza a mindennapokhoz trombózis után Gyógyhír Magazin

Súlyosbodó visszérhelyzet Gyógyhír Magazin

Így előzhetjük meg, hogy súlyosbodjon a visszérhelyzet nyáron Gyógyhír Magazin

Heparin tartalmú krémek- mikre jók, mikre nem? Gyógyhír Magazin

Ne hagyja, hogy a meleg levegye a lábáról! Gyógyhír Magazin

A visszerek ellen Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája