

Hasi fájdalom, puffadás, szorító érzés és lesütött tekintet: a székelési problémák olyan gondok, melyekről nem beszélünk a mindennapi társalgásban. Ugyanakkor a szorulás nem olyan dolog, ami miatt szégyenkeznie kellene, hiszen, aki ettől szenved, vagy valaha szenvedett tőle, pontosan tudja, mennyire megkeserítheti az életet.
A székrekedést nem szokták betegségnek nevezni, pedig aki már tapasztalta, tudja, hogy mennyire sok problémát okoz, arról nem is beszélve, hogy milyen kiszámíthatatlan lesz tőle az ember közérzete. Bár a tüneteket pontosan leírja az orvosi definíció, maga a jelenség még ma is tabu. Az erőlködéssel járó székelés, a kemény széklet, a hetente kevesebb, mint három ürítés, a nem teljes kiürülés érzése mind-mind figyelmeztető jelek.
A székrekedést okozhatja a helytelen életmód és a táplálkozási szokások, de különböző betegségek is előidézhetik. (Lázas betegség, ágyhoz kötöttség hatására) illetve gyógyszerek (savkötők, hangulatjavítók, fájdalomcsillapítók, vérnyomáscsökkentők esetében) mellékhatásaként is kialakulhat. Bélbetegségek, egyéb szervi megbetegedések (cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés, Parkinson-kór, sclerosis multiplex) esetén is gyakori: A székrekedés egyes élethelyzetekben gyakrabban fordul elő, időseknél és terhesség idején gyakori panasz.
Itt is könnyebb a megelőzés
A székrekedés esetében is könnyebb a megelőzés, mint a kialakult, esetleg már szövődményes betegség gyógyítása. Együnk rostban gazdag ételeket, sok gyümölcsöt, zöldséget, étkezési korpát, teljes kiőrlésű gabonákat, aszalt szilvát), és figyeljünk arra, hogy elég vizet, minimum 2 litert igyunk, és kezdjük a napot is egy pohár vízzel éhgyomorra. A normál széklet 75-80%-a víz. Ha kevesebb folyadékot iszik, mint amennyire a szervezetének szüksége van, akkor kevesebb vizet is ürít, tehát nem csupán a vizelet mennyisége lesz kevesebb a normálisnál, hanem a széklet víztartalma is. Így a széklet besűrűsödik, megkeményedik a bélben, ezzel megnehezíti a székelést, és egyéb problémákat okozhat.
Dózsa-Kádár Dóra