

Szürkehályogról (szakszóval: cataracta) olyankor beszélünk, amikor a szemlencse valamilyen mértékben, esetleg teljesen elszürkül. Az érintett látása homályossá válik, mivel nem jut megfelelő fény a környezetből a retinára. Az elváltozás mind több embert érint szerte a világon, ám van mód a látásromlás műtéti helyreállítására.
A veleszületett szürkehályog ritkán jelentkezik, mindössze az esetek kevesebb mint 1%-át teszi ki. Az éhezés sújtotta régiókban sok gyereket érint, de a fejlett világ országaiban, így hazánkban is jellemzően időskori, hónapok, esetleg évek során kifejlődő betegség. Éppen ezért az átlagéletkor növekedésével párhuzamosan egyre nőnek az esetszámok is. A brit szemorvosok szövetsége (The Royal College of Ophtalmologists; RCO) már évek óta igyekszik felhívni a közvélemény figyelmét, hogy a regisztrált esetek folyamatosan emelkednek az idősebbek körében, míg eközben a szemorvosok száma nem, vagy csak alig nő. Sajnos a páciensek kezelésére fordítható erőforrások sem követik a probléma súlyosbodását.
Csak a műtét segít
A népszerű egészségügyi portál, a Medical News Today (MNT) egy nemrég publikált anyagából az derül ki, hogy míg az USA-ban
2010-ben 20,48 millió, addig 2015-ben már 24,41 millió szürkehályogban szenvedő pácienst tartottak nyilván. Szakértői becslésekre hivatkozva a portál úgy becsüli, hogy 2050-re már közel 50 millió amerikait érint majd a betegség.
A szürkehályog kezelése jelenleg csak műtéti úton lehetséges; jó hír viszont, hogy ez a beavatkozás hazánkban is elvégezhető. Bár minden sebészeti eljárás jár bizonyos kockázattal, elmondható, hogy a szürkehályog-műtét biztonságosnak számít, az operációt követően ritkán lépnek fel komplikációk.
A legtöbb beteg a műtét után szinte azonnal látásjavulást tapasztal. A beavatkozást követően egy ideig kerülni kell a nagy erőkifejtést igénylő tevékenységeket, de a legtöbbeket ez nem akadályozza meg abban, hogy a megszokott rendben éljék mindennapjaikat.
Pap György