

A kezeletlen szürke hályog szerte a világon az első számú kockázati tényezője a megvakulásnak: statisztikák szerint a világtalanok több mint harmada e betegség következményeként vesztette el látását. Egy nemrég publikált tanulmányból az is kiderül, hogy a szürkehályog műtéti kezelése növeli a betegséggel élő nők várható élettartamát.
A világ egyik legnagyobb hírügynöksége, a londoni székhelyű Reuters tavaly novemberben számolt be egy érdekes kutatásról, amely azt bizonyítja: tovább élnek azok az idős nők, akik szürkehályog-műtéten estek át, mint azok a társaik, akik nem vállalják a beavatkozást.
A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatói több mint 74 ezer szürkehályogban szenvedő, átlagosan 71 éves nő adatait dolgozták fel, akik közül közel 42 ezren szabadultak meg orvosi beavatkozás révén a szembetegségtől. A szakemberek azt találták, hogy a műtéten átesettek közül 60%-kal kevesebben haltak bármilyen okból a vizsgált időszak alatt, mint a továbbra is hályoggal élő nők. A kutatás vezetője így fogalmazott: az eredmények azt sugallják, hogy a látás javítása mellett a szürkehályog-műtét más egészségi előnyökkel is járhat, még az idős vagy beteg páciensek esetében is.
Fel nem tárt tényezők
Annyit meg kell jegyezni, hogy az eredmények statisztikai adatok feldolgozásán alapulnak, vagyis a kutatók nem egy ellenőrzött kísérletet folytattak annak bizonyítására, hogy a szürkehályog-műtét megnöveli-e a páciensek várható élettartamát. Így elképzelhető, hogy különböző, fel nem tárt tényezők befolyásolhatják mind a halálozás kockázatát, mind pedig azt, hogy minek hatására veti alá magát valaki a sebészeti beavatkozásnak. A vizsgálatban részt vevő egyik szakember hangsúlyozta: a puszta számokból lehetetlen megmondani, okozhatta-e egyes szürkehályogban szenvedő betegek halálát olyan körülmény, amely kifejezetten a látásvesztésnek tudható be. Ilyen lehet például, ha valaki megromlott látása miatt szenved végzetes autóbalesetet.
Pap György