• 2025. április 26., szombat

Éljen a szíve szerint!


2018.07.28

A kardiovaszkuláris megbetegedések vezető halálozási okok között szerepelnek a világon. Jelenleg 17,3 millió halálesetet okoznak évente és 2030-ra ez a szám elérheti a 23 milliót. Ha körülnézünk közvetlen környezetünkben, biztos találunk mi is valakit, aki szív eredetű megbetegedéssel küzd.



Ilyen például a szívizominfarktus, a szívelégtelenség, a szívritmuszavar, a szívbillentyűk megbetegedése, de ide tartozik a magas vérnyomás is. Szeptember utolsó vasárnapja a Szív világnapja. Hazánkban a kardiovaszkuláris megbetegedések – beleértve a szívbetegségeket és a stroke-ot is – a vezető halálokok közé tartoznak, pedig helyes táplálkozással, rendszeres mozgással, a dohányzásról való leszokással és a stresszmentes életmóddal tehetünk azért, hogy a szívünk minél tovább és egészségesen dobogjon. A leggyakoribb szív- és érrendszeri megbetegedések – például a szívinfarktus, a szívritmuszavar vagy a magas vérnyomás – itthon csaknem 1 millió embert érintenek, olvasható a Budai Kardioközpont tanulmányában. A ritmustalan szívdobogás, a légszomj vagy karzsibbadás mögött komoly gond állhat. A modern orvostudománynak köszönhetően ugyanakkor a szív-érrendszeri megbetegedésekre való hajlam szűrővizsgálatokkal – érállapot-méréssel, szív-stressz EKG méréssel, vérnyomásméréssel, fittségi tesztekkel – felismerhető. 

A szív szótára 
Ha valaki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, jelentős esélye van annak, hogy szíve „öregebb”, mint a valós életkora – nyilatkozta korábban Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont kardiológusa. Már 3 leadott kilónként jelentős vérnyomáscsökkenést, cukor- és zsíranyagcsere javulást tapasztalhatunk, csakúgy, mint a minimum 3 hónapja tartó rendszeres testmozgás mellett – hívta fel a figyelmet a szakorvos, aki szerint fontos, hogy legalább kétévente panaszmentesség esetén is menjünk el szűrővizsgálatra. Ezt javasolja Beck Mónika, Magyarország Szív Futónagykövete is, aki több mint 2 évtizede él szívritmus-szabályozóval. Számos szívprobléma tünetmentes, de ma már vannak olyan korszerű diagnosztikai eszközök, melyek segítenek az otthoni állapotfelmérésben is, támpontot adnak az egészségügyi kockázatok elemzésében és biztonságot nyújtanak a hétköznapokban. 
Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás! Gyógyhír Magazin

Vérszegénység: hogyan kerüljük el? Gyógyhír Magazin

11 érvédő hatású szuper élelmiszer Gyógyhír Magazin

Mellkasi fájdalomnál fontos vizsgálat a szívultrahang Gyógyhír Magazin

A szívünkbe lát a mesterséges intelligencia Gyógyhír Magazin

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája