• 2025. április 26., szombat

Így kezelje a hasfájást!


2018.07.27

A görcsös hasfájás sokaknál kötődik feszült, stresszes helyzetekhez, s ahogy ingerlékenyek és érzékenyek leszünk, ugyanez megtörténik a beleinkkel is.



A hasi fájdalmak sokszor vezetnek komoly betegségekhez (gyomor- és nyombélfekély, irritábilis bél szindróma, hasnyálmirigy-gyulladás, Crohn-betegség stb.), s ezek szinte mindegyike lelki okokra vezethető vissza. Éppen ezért a gyógyításukban is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a különféle terápiák, relaxációs módszerek, meditációk.
Mielőtt a hasfájásból, bélrendszerünk érzékenységéből komolyabb betegség válna, változtassunk helytelen életmódbeli szokásainkon néhány módszer segítségével.

A meleg mint terápia
Helyezzünk a hasunkra melegítő párnát vagy meleg vizes-palackot! A hő meggátolja a fájdalmat felvevő sejtek munkáját, vagyis egyre kevésbé érezzük a fájdalmat, ráadásul a meleg jótékony hatással van a vérkeringésre, amitől elernyednek az izmok. 

Gyomornyugtató teák
Számos teakeverék segít megóvni a gyomrunkat, csak ki kell tapasztalnunk, melyik a „mi teánk”. A nagy hármas a kamillatea, az ánizskaportea és a zsályatea: a kamilla nyugtat, az ánizs görcsoldó, a zsálya baktériumölő.  Jótékony hatással lehet még gyomrunkra a citromfű és a menta is. A gyömbér pedig megkönnyíti az emésztést, serkenti a gyomornedv-termelést, nyugtató, érgörcsoldó hatású. 

Hasmasszázs
Végezzen tenyerével az órajárással megegyező körkörös mozdulatokat a köldöke körül, előtte kis kakukkfű- vagy levendulaolajat csöppenthet a bőrére.

Testmozgás
A sport szintén kedvezően hat a hasfájásra, mert fellazul tőle az izomzat. De fontos, hogy ne erőltessük magunkat, válasszuk a relaxáló jógát vagy a piláteszt. 

Stressznapló, ételnapló
Vigyen rendszerességet étkezésébe, rögzítse, mikor mit evett, s mikor milyen hatások érték Önt. Vezesse be a rostban gazdagabb ételeket, kerülje azonban a puffasztókat, a zsírosakat és a fűszereseket. Sok folyadékot, ellenben kevés tejet, s még kevesebb alkoholt igyon! Végül köpje ki a rágót, s ha dohányzik, végleg nyomja el a cigarettát!

Ha fájdalmai továbbra sem enyhülnek, sőt egyéb aggasztó tünetek – rendszeres hányás, vérzés, a testsúly gyors csökkenése – is jelentkeznek, mindenféleképpen szakorvoshoz kell fordulnia!
Járányi Gitta 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ezt a 7 fájdalomtípust komolyan kell venni Gyógyhír Magazin

Bélbetüremkedés - ultrahanggal jól látható a probléma Gyógyhír Magazin

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról? Gyógyhír Magazin

Nem a hideg okozza a befagyott váll Gyógyhír Magazin

A stressz fokozott fájdalomérzéshez vezethet Gyógyhír Magazin

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája