

A szürkehályog a szemlencse maradandó elhomályosulása, ami jellemzően idősebb korban alakul ki. Előfordulhat sérülésből, veleszületett, fizikai vagy kémiai behatás eredményeként is. Műtét nélkül vaksághoz vezet. A 65—75 éves korosztályból minden második ember, a 75 év felettieknek pedig csaknem 70%-a szenved szürkehályogtól.
A szürkehályog, vagy orvosi nevén cataracta, a szem belsejében lévő lencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza az éles látást. A görög eredetű szó magyarul fehér vízesést jelent, és arra a hasonlatra utal, mintha a beteg vízfátyolon keresztül nézne. A modern életvitel (autóvezetés, számítógép- és okostelefon-használat) egyre jobb látóélességet kíván. Akik úgy tapasztalják, hogy nem elég jó a szemük, egyre korábban keresik fel a szemorvost – és mind többeknél ismerik fel a szürkehályogot – magyarázta lapunknak dr. Kósa Tünde szemész szakorvos. A betegség kialakulását elkerülni nem lehet, gyógyszerekkel nem kezelhető. Egyedüli megoldást az elszürkült szemlencse eltávolítása, és korszerű, szövetbarát műlencsével való helyettesítése jelent. A betegség tünetei nem kizárólagosak, tette hozzá a szakorvos, tehát mindenképpen vizsgálatra van szükség, ha a korábban éles képeket homályosnak, a színeket fakónak látjuk, ha szürkületben hunyorgunk, és egyre erősebb szemüvegre van szükségünk. Ma már többféle korszerű műszerrel tudják ellenőrizni az orvosok a szem állapotát, és nagyon hatékonyan kiszűrik az esetleges egyéb szembetegséget is.
A szürkehályogműtét napjainkra az egyik legbiztonságosabb és egyben legeredményesebb orvosi beavatkozássá vált. Magyarországon évente csaknem 70 000 ilyen beavatkozást végeznek. A modern ultrahangos technikának köszönhetően nincs szükség altatásra, injekcióra. A szemet szemcseppel érzéstelenítik, amelynek következtében a páciens nem érez fájdalmas, és a gyógyulás is gyors.
Dózsa-Kádár Dóra