• 2025. április 26., szombat

Rákbetegek járhatnak gyógyfürdőbe?


2018.03.05

„Gyógyult rákbeteg vagyok, és azt hallottam,  nem szabad gyógyfürdőbe járnom. Ez tényleg így van? Miért? Sajnálnám, nagyon szeretek gyógyfürdőbe járni.”



Válaszol: dr. Képes Ildikó fizioterapeuta, Bogács Gyógyfürdőjének szakorvosa



A fürdőzés az emberi civilizációval egyidős, szelíd gyógymód, a természetben rejlő gyógyítási lehetőség kihasználása. A feltett kérdés azonban mégis nehéz. Egy régebbi szakmai álláspont szerint, amennyiben 5 év után tünetmentes a beteg, akkor gyógyultnak tekinthető. Ma úgy áll a dolog, hogy 2 év eltelte után mondjuk, hogy csökken annak a kockázata, hogy a betegség kiújul, azonban valamilyen rizikó azért mindig ott van a levegőben. De nincs két egyforma betegség, nincs két egyforma
páciens. A gyógyvizek között is jelentős különbség van. A földből feltörő vizek gyógyhatása főleg a kémiai alkotóelemekből, a kőzetekből kioldott sókból, az elnyelt gázokból, az ásványokból származik – és ehhez jönnek az egyéni, személyes reakciók, vagyis a test adta „válaszok”. Nálunk, Bogácson például kénes, nátrium-hidrogénkarbonátos gyógyvíz van, ahol jelentős a kénes pára képződése, ami feloldja a letapadást a hörgőkben. A kén az ízületi kopásos elváltozásokon kívül, belélegezve a koszorús erekben fejt ki védőhatást, a szénsav általában hat az erekre.
Egy rákbetegség súlyos pszichés megrázkódtatással is jár, a gyógyult, vagy legalábbis a hosszú évek óta tünetmentes páciens természetes vágya, hogy végre fürdőzhessen. Ha egy ilyen beteg elmegy a reumatológushoz vagy a fürdő szakorvosához, mindenképp mondja el, hogy milyen eseményeken van túl. A reumatológus a legtöbb esetben konzultál az onkológussal. Én például az onkológus véleménye és a leletek ismeretében adok tanácsot a fürdőzés mikéntjéről. Ha azt mondja az onkológus, hogy a beteg teljes felvilágosítása után lehetséges, hogy gyógyfürdőzzön, akkor a továbbiakat már velem beszéli meg a páciens. A szakemberek véleménye megoszlik. Nem egyértelműen megítélhető esetekben az a biztos, ha nem fürdik a páciens, ugyanis ma még tisztázatlan biológiai hatásmechanizmus van a háttérben. Ez tapasztalaton alapuló tudomány. Nem bizonyított, de az sem kizárt, hogy a víz a kiújulás lehetőségét is fokozhatja. A legjobb az, amikor egy team dönti el, hogy a beteg fürdőzzön vagy sem.

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nyaki nyirokcsomó-mintavétel: erre készüljön Gyógyhír Magazin

Mi a különbség a merev és a rugalmas lúdtalp közt? Gyógyhír Magazin

Makacs szemölcs a gyermek talpán? Gyógyhír Magazin

„Több színből állok össze, többféle napom van nekem is” Gyógyhír Magazin

Újra és újra el kell mesélni… Gyógyhír Magazin

5 tipp viszonylag gyors fogyáshoz Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája