• 2025. április 26., szombat

A mozgásszervi megbetegedésekről


2018.03.05

A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, mely hazánkban is nagyon sok embert érint: kit közvetve, a családjában előforduló megbetegedések révén, kit úgy, hogy saját maga az érintett.



A reumás megbetegedések fogalomkörébe több százféle, ízületeket, csontokat és izmokat érintő, elsősorban fájdalommal, gyulladással, izommerevséggel és mozgáskorlátozottsággal kísért betegség tartozik. Kezelésükben a gyógyszerek és sebészeti beavatkozások mellett fontos szerep jut a fizioterápiának és a táplálkozásterápiának. Az utóbbi évtizedekben újabb gyógyászati lehetőségek terjedtek el a reumás panaszok kezelésére. Akárcsak a fitoterápia más területein, vizsgálatok és széles körű klinikai tapasztalatok gazdagították a bizonyításokon alapuló kezelési módokat. Mint dr. Podlovics Ágota reumatológus főorvos korábban lapunknak elmondta, hogy a lakosság 15-20 százalékánál diagnosztizálható mozgásszervi betegség, több mint százezren szenvednek gyulladásos ízületi megbetegedésben, és 10-20 százalékra tehető azoknak a száma, akiknél kopásos ízületi betegségek tünetei jelentkeznek.

Mik a rizikófaktorok?
A 30-40-es korosztály tagjai – főként, akik korábban versenyszerűen sportoltak –, figyelnek arra, hogy a rendszeres testmozgás ne tűnjön el az életükből, azonban talán éppen a korábbi egyoldalú terhelés miatt, sokan panaszkodnak nyak-, hát- vagy derékfájdalmakra. Mint a doktornő elmondta, ezekben nagy szerepet játszik a sok ülőmunka is, jellemzően a számítógép előtt. Az idősebb korosztálynál rizikófaktort jelenthet a csontritkulás, a gerinc- és nagyízületi kopás. A gyulladásos ízületi betegségek, főleg az immunrendszer valamilyen megbetegedésének következtében kialakuló ízületi gyulladással járó kórképek, gyakran fiatal felnőttkorban kezdődnek, de vannak bizonyos formái, melyeket akár már kisgyermekkorban diagnosztizálnak. Ilyen esetben természetesen a gyerekorvos és a reumatológus összehangolt munkája elengedhetetlen. Ha a családban volt valamilyen krónikus mozgásszervi betegség, akkor még inkább érdemes odafigyelni a jelentkező panaszokra, azokat komolyan kell venni már a kezdetektől – tanácsolja a szakember. Megfelelő étrenddel és sporttal jelentősen csökkenthetjük a mozgásszervi panaszok kialakulásának az esélyét és a fájdalmakat. Törekedjünk az egészséges életmódra, a rendszeres sportolásra, a megfelelő testsúlyra!

A 35 év feletti városi emberek minimum fele dolgozik már legalább 10 éve azonos testhelyzetet igénylő munkában, ami sokuknál mozgásszervi panaszokat okoz. Az irodai munkát végzők harmada, míg a megkérdezett fizikai munkások közül minden második panaszkodott valamilyen ízületi fájdalomra – derült ki a Magyar Gyógytornász - Fizioterapeuták Társaságának korábbi reprezentatív felméréséből. A kopással, meszesedéssel járó gerinc- és ízületi bántalmakban szenvedők nagyon megérzik a hideget, a krónikus ízületi gyulladással – például köszvénnyel –, küzdők fájdalmai viszont hideg hatására csökkenhetnek. A kopásos ízületi fájdalmak, lumbágó enyhítésében sokat segíthet a meleg fürdő, ami lazítja az izmokat, vagy például az iszappakolás, amely hőt termel az adott testrészen.

D. - K. D.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Erős csontok, fájdalommentes mozgás Gyógyhír Magazin

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája