

Talán meglepő, de nemegyszer az otthoni vérnyomásmérés pontosabb képet ad egy-egy páciens állapotáról, mint ha a vizsgálatra a rendelőben kerül sor. Mi ennek az oka, és mire kell ügyelnünk az önvizsgálat elvégzésekor?
Becslések szerint nagyjából minden ötödik felnőtt (többségükben nők) szenved az úgynevezett fehér köpeny szindrómában. Ennek lényege, hogy a páciens stresszt él át az orvos látványa és a kellemetlennek érzett környezet miatt, ezért magasabb vérnyomásértékeket produkál, mint nyugalmi állapotban. Sőt, akiknél a rendelőben csak enyhe vérnyomásemelkedést állapítanak meg (nem pedig mondjuk súlyos hipertóniát), azoknak közel a fele normál értékeket mér otthon. Mindennek jelentőségét aligha lehet túlbecsülni, hiszen sem az orvoshoz fordulónak, sem az egészségügyi kasszának nem érdeke az indokolatlan kezelés/gyógyszerezés. Éppen ezért nem is jellemző manapság, hogy egyetlen, rendelőben elvégzett mérés alapján kezdjék meg a hipertónia terápiáját.
Az otthoni mérést választóknak több mindenre kell figyelniük, elsőként például a megfelelő készülék kiválasztására. Ehhez kérjük szakember tanácsát, mert pl. bizonyos felkarméret felett a szokásos szélességű mandzsettával felszerelt eszközök magasabb értéket mutatnak a valódinál. Fontos, hogy az önvizsgálatra mindig nyugodt körülmények között, 5-10 perces pihenést követően kerüljön sor.
A mérés idejére vegyünk fel laza, kényelmes pozíciót, az ellenőrzést lehetőleg rendszeresen végezzük, az eredményeket pontosan jegyezzük fel. Ne feledjük, hogy a legjobb készülék is meghibásodhat, ezért ha a megszokottól eltérő eredményeket kapunk, konzultáljunk kezelőorvosunkkal, mielőtt bármilyen következtetést vonnánk le az adatokból. Végül a legfontosabb: soha ne feledjük, hogy az otthoni mérés csak segédeszköze lehet a vérnyomásbetegség elleni harcnak, a pontos diagnózis felállítása és a terápia megszabása mindig orvosi feladat.