• 2025. április 26., szombat

Egészséges csontok, izmok és ízületek


2018.02.12

Az ízületi betegségek bármelyik életkorban előfordulhatnak, sokféle tünettel járhatnak, és a lefolyásuk is különböző lehet. Mit tehetünk ízületeink karbantartásáért?



„Jól érzem magam, erős vagyok és egészséges”– milyen jó kimondani ezt! Mindenki arra vágyik, hogy testileg és lelkileg minél tovább aktív maradjon, hogy korlátozások nélkül, szabadon mozoghasson, hogy a mindennapi tevékenységeket akadályok nélkül végezhesse. Ehhez – szó szerint – a mozgás a kulcsszó, ugyanis ízületeink védelmében ez a leghatékonyabb. Mint dr. Taller Gabriella háziorvos, a téma szakértője korábban lapunknak elmondta: a mozgásszervi betegségek nagyon gyakoriak, okuk pedig legtöbbször a mozgásszegény életmód, valamint az ülőmunka, melynek következtében a tartóizmok meggyengülnek. Az ízületi fájdalom, porckopás, ízületi gyulladás szinte népbetegségnek számít, fiatalabbakat és időseket egyaránt érint. Tulajdonképpen az ízületek biztosítják szabad mozgásunkat, azonban az évek alatt ezek kopásnak indulnak, a folyamat pedig odáig vezethet, hogy mozgásunk korlátozottá, sőt fájdalmassá válik. Már napi tíz perces torna, és a megfelelő étkezés segíthet az ízületek egészségének védelmében – hívta fel a figyelmet a szakorvos. Tapasztalatai szerint kevesen veszik komolyan az első tüneteket. Az ízületek betegségei legtöbbször kopás, sérülés, gyulladás kapcsán kialakuló fájdalom képében jelentkeznek. A porcszövet anyagcseréje az életkor előrehaladtával lelassul. A porcszövetet képező rostok zsugorodnak, nedvességtartalmuk csökken, a porcállomány megvékonyodik és elveszti rugalmasságát. Ha túlterhelés, például elhízás, nehéz fizikai munkai vagy foglalkozási ártalom miatt a porcot túlterheljük, a fölötte levő ínhártya vagy kötőszövet is gyulladásba jöhet. A porcok kopása többnyire fokozatosan előrehaladó folyamat, amely nem csak az időseket érinti. Az artrózis – ízületi porckopás – a fejlett országokban az ízületi problémák leggyakoribb formája és az egyik leggyakoribb oka a rokkantságnak.

Mit tehetünk?
Amellett, hogy rendszeresen mozgunk és kiegyensúlyozottan táplálkozunk, fontos, hogy az ízületek számára nélkülözhetetlen tápanyagok pótlására is gondoljunk. A kollagén az izmok, ízületek, inak, porcok, szalagok és csontozat természetes összetevője. Az a fehérje, mely támogatja a test elsődleges szöveteinek struktúráját, biztosítja a szervek és a szövetek elasztikusságát, fejlődését. A kollagént szervezetünk termeli, ám a kollagéntermelés a kor előrehaladtával egyre csökken, és 50-60 éves korunkra szinte teljesen megszűnik. A legjobban igénybevett ízületek (térd, váll, könyök, comb) károsodnak, merevvé és érzékennyé válnak. Minden aktivitás, amit eddig könnyedén végeztünk (hajolás, guggolás, lépcsőzés) hirtelen fájdalmassá válik.
Az ülő munkának hosszú távon sok káros hatása lehet, egy kis odafigyeléssel azonban megelőzhetjük a problémákat. A jó testtartás védi az ízületeket a nyakunktól egészen a térdünkig. Munka közben pedig minél többször álljunk fel, nyújtózkodjunk kicsit, és próbáljunk egyenes háttal ülni. A zsíros tengeri halakban, például a lazacban vagy a makrélában rengeteg omega-3 zsírsav van. Ezek a zsírsavak segítenek egészségesen tartani ízületeinket, a már meglévő gyulladásokat pedig csökkentik. A glükozamin nevű vegyület megtalálható az egészséges ízületekben. A természetben elsősorban külső vázas állatokban termelődik (régebben leggyakrabban emiatt tengeri kagylóból vonták ki), illetve kis mértékben olyan gabonákban is megtalálható mint a kukorica vagy a zab. A glükozamin-szulfát tartalmú készítmények segíthetnek az ízületek egészségének megőrzésében, helyreállításában.
A porckopás szempontjából ideális étrendváltás az édességek, a húsok és a zsíros tejtermékek elhagyása a zöldségek, a gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabona kedvéért. Télen gondoskodjunk a kalcium-, valamint magnéziumpótlásról. Nagyon fontosak a komplex ásványi anyagok az izmok munkájához és a megfelelő izom-összehúzódásokhoz. Szakemberek azt tanácsolják, hogy napi rendszerességgel pótoljuk a D-vitamint. Elsősorban télen kell erre ügyelni, hiszen napsütés nélkül a szervezet nem tudja maga előállítani a szükséges mennyiséget. A D-vitamin zsírban oldódik és élettanilag nagyon jelentős. Legfontosabb feladata a kalcium és foszfor normál felszívódásának segítése és a sejtek működésének szabályozása. Hozzájárul az egészséges csontozat, a normál fogazat, az egészséges izomfunkció és a vér normál kalciumszintjének fenntartásához.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Erős csontok, fájdalommentes mozgás Gyógyhír Magazin

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája