• 2025. április 26., szombat

A hallás épségének megőrzéséért


2025.01.09

Érzékszerveink közül a hallás kapcsol össze minket legközvetlenebbül a külvilággal; az egészséges emberi fül mintegy 400 ezer hang megkülönböztetésére képes.



Hogy az ép hallás mennyire fontos a környezetünkkel való kommunikációhoz, az a legtöbbekben csak akkor tudatosul, amikor meggyengül a hallóképességük.

A halláscsökkenésnek két nagy csoportja ismert. Az egyik az idegi halláskárosodás, amelyért a belsőfülben elhelyezkedő úgynevezett csiga, illetve a belőle kiinduló hallóideg sérülése okoz. Hátterében zajártalom, keringési zavarok, anyagcsere-betegségek stb. egyaránt állhatnak. Ez a csoport főleg a felnőtteket érinti, míg a gyerekek esetében inkább a vezetéses halláskárosodás jellemző, amit a hangvezetőrendszer – így a külső hallójárat, a dobhártya és a középfül – károsodása válthat ki. Gyerekeknél az orrmandula megnagyobbodása is okozhatja, vagy pedig a rendszeresen visszatérő középfül-gyulladás.

Ha halláscsökkenést érzékelünk magunkon vagy valakin a környezetünkben, mindenképpen szakemberhez kell fordulni a pontos diagnózis felállításához. A fent felsoroltakon kívül ugyanis sok minden kiválthatja a tüneteket, felnőttek esetében például az az általában könnyen kezelhető probléma, hogy a hallójáratot eltömíti a felszaporodó fülzsír. Ilyenkor a szakemberek egyszerűen kimossák a zsírdugót a külső hallójáratból. Ha az orrmandula megnagyobbodása okozza a halláscsökkenést, akkor megoldás lehet a mandula eltávolítása műtéti úton.

Azt is tudni kell, hogy ha nem kezelik, a diabétesz és a magas vérnyomás is növelheti a halláscsökkenés rizikóját. Ezen kívül tartósan, nagy adagokban szedve halláscsökkenést, fülzúgást okozhatnak egyes gyógyszerek is – közéjük tartoznak egyes antibiotikumok, illetve a szalicilátok. Nagyon ritkán, de az is előfordulhat, hogy a hallóidegen megtelepedő daganat vezet halláscsökkenéshez.

Azt még tudni kell, hogy az idegi halláskárosodás műtéti úton nem kezelhető. A páciensek állapotán sokszor vitaminterápiával, keringésjavító infúziós kezeléssel igyekeznek javítani. A halláscsökkenésben szenvedő betegek életminőségén, társas kapcsolatain, munkalehetőségein rengeteget javíthat az is, ha idejében megfelelő minőségű hallókészüléket kezdenek használni.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért ne végezzük otthon a fültisztítást? Gyógyhír Magazin

Már az idegeire megy a fülzúgás? Ne halogassa a megoldást! Gyógyhír Magazin

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszai Gyógyhír Magazin

Komoly betegségekre is figyelmeztethet a szaglás csökkenése Gyógyhír Magazin

A gyertya az ünnepi asztalra való, nem a fülbe Gyógyhír Magazin

Miért baj, ha túl gyakran használja az asztma rohamoldó szereket? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája