

November 17-én minden lilába borul a Koraszülöttek Világnapja tiszteletére. Épületeket világítanak ki ezzel a színnel, lila szalagot tűznek ki és lila ruhát öltenek mindazok, akiket megérint az idő előtt világra jött babák sorsa.
„Sejtettük, hogy nem lesz negyven hét a várandósság – ikreknél általában a 36-37. héten már várható a szülés –, de koraszülésre egyáltalán nem számítottunk. Semmi jel nem utalt ugyanis erre, mint ahogyan a korábbi három babavárás is problémamentes volt.” Öt évvel ezelőtt egy nyári napon a három fiút nevelő Patak Gyöngyvér és a férje megdöbbenve tapasztalta, hogy elfolyt a magzatvíz, hamarosan megszületnek az ikerbabák. Gyöngyvér hat hetet töltött a koraszülött kisfiúkkal a pécsi PIC-en (Perinatológiai Intenzív Centrum), az ott tapasztalt pozitív élményeiről könyvet írt, majd gyűjtést is szervezett a kórház koraszülött intenzív osztályának támogatására. A "PIC-i történet" a Nagycsaládosok Országos Egyesületének idei szépirodalmi pályázatán 2. díjat kapott. A kisfiúk ma már makkegészséges óvodások, és mindenben utolérték kortársaikat.
„A könyvet azzal a szándékkal írtam, hogy a hasonló, ismeretlen és félelmetes helyzetbe kerülő szülőknek kapaszkodót adjak: mire számíthatnak, milyen hullámvölgyeken, kríziseken mentünk keresztül testileg és lelkileg. Ha tudnák a szülők, mennyit számít a baba gyógyulásában, gyarapodásában az érintésük, a fáradságos munkával lefejt anyatej, de még a puszta jelenlétük is, biztosan nem fordulna elő, hogy a legtöbb apró korababát napokig nem látogatják, vagy ha igen, akkor is csak pár perc erejéig.”
Az orvosi meghatározás alapján koraszülött az a gyermek, aki a 37. terhességi hét előtt jön a világra. November 17. róluk szól, ez a nap a Koraszülöttek Világnapja. Minden újszülött számára fontos, hogy a születése utáni időszakban minél tovább felidézhesse az anyaméh nyújtotta biztonságot, melegséget, hatványozottan igaz ez azokra a babákra, akik a vártnál korábban érkeznek – mondja dr. Kocsis István, a budapesti Semmelweis Egyetem II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának osztályvezető orvosa. Ez a klinika az ország egyik legnagyobb születésszámú intézménye, évente átlagosan 3600 újszülött jön itt a világra, akiknek csaknem 10 százaléka koraszülött, kb.5 százalékuk pedig intenzív ellátást igényel. Ezért is különösen fontos, hogy a Korányi-projekt támogatásával megújult, több mint százéves múltra visszatekintő klinikán a legjobb ellátási szintű, 23 ágyas PIC osztály működik. Itt fogadják és gondozzák az ország egész területéről érkező veszélyeztetett állapotú kismamákat és intenzív ellátást igénylő kisbabákat. Mint az osztályvezető elmondta, a klinika elsők között hozott létre Magyarországon Baba-Mama szobákat, ahol a kissúlyú, 1300-1400 grammos, légzéstámogatást már nem igénylő koraszülött mellett a nap 24 órájában jelen lehet az édesanya, aki a közös bent tartózkodás alatt megtanulja ellátni, gondozni, etetni gyermekét. Hatalmas szemléletbeli változás az is, hogy az életképesség határán sem csak az a cél, hogy a kicsik életben maradjanak, hanem hogy minőségi életet is élhessenek. A koraszülött testsúlya mellett többek között a szülés időpontjában elért terhességi kor az, ami nagymértékben befolyásolja az életben maradás valószínűségét. A Semmelweis Egyetem II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán a 24. héten 50%, a 25-26. héten 80% a koraszülöttek túlélési aránya, míg a 27-28. héten már 90% a minőségi túlélés esélye.
A világon minden 10. terhesség koraszüléssel végződik, hazánkban 8-9% között mozog ez az arány, mely évente 8000-9000 koraszülött világrajövetelét jelenti. Magyarországon jelenleg 21 újszülött-intenzív osztály (Perinatológiai és Intenzív Centrum – PIC) működik, a fővárosban öt kórházban. A koraszülött kisbabáknál előforduló leggyakoribb szövődmény a tüdő éretlensége, a szervezet védekező rendszerének gyengesége. Ennek ellenére is nagyon fontos, hogy az anya kapcsolatban legyen gyermekével, és lehetőség szerint anyatejjel táplálja. Figyelmeztető jelek lehetnek a terhesség alatt a hasfal feszülése, keményedése, a méh rendszeres összehúzódása. Hüvelyből származó vízszerű folyás, hüvelyi vérzés esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Mivel a hüvelyi folyás gyulladásra utalhat, és oka lehet a koraszülésnek, ezért itt is szakorvosi ellátásra van szükség. Ha valamilyen betegségben (magas vérnyomás, cukorbetegség stb.) szenved a várandós nő, akkor a megfelelő, folyamatos ellenőrzésre és kezelésre különösen fontos figyelni.