

Ma már egyre többen ismerik az egészségpénztárak szolgáltatásait és a tagságban rejlő lehetőségeket, melyek közül talán a legvonzóbb az a 20 %-os, akár 150 ezer forintot is elérő adókedvezmény, ami az egészségügyi kiadások fedezetéül jóváírásra kerül a tagok egyéni számláján. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a tagok költéseinek körülbelül fele a gyógyszerkiadásokat fedezi, amivel az egészségpénztárak nagyjából leképezik a háztartások egészségügyi kiadásainak szerkezetét. Az önkéntes egészségpénztárak tagjai emellett közel 5-ször annyit költenek gyógyszerre, mint járóbeteg-ellátásra.
A pénztártagok csak most kezdik megismerni a Pénztárak új szolgáltatásait, a 2016 óta elérhető „önsegélyezés” keretében igénybe vehető lehetőségeket – mondta lapunknak Dr. Kravalik Gábor az ÖPOSZ elnöke. Az egészségpénztári megtakarítás olyan öngondoskodási forma, amelynek segítségével fel tudunk készülni váratlanul jelentkező egészségügyi kiadások fedezésére, illetve amelyből az egészség megőrzése érdekében termékeket és szolgáltatásokat is vásárolhatunk. Ezt egészíthetik ki az egészség- és önsegélyező pénztárak által nyújtott önsegélyező szolgáltatások, amelyek akár egy várt, akár előre nem látott szociális élethelyzet anyagi terheinek enyhítésére felhasználható megtakarítási formát kínálnak, vagy lehetővé teszik tervezett céljaink megvalósítását.
Az egyik legfontosabb különbség az önsegélyező szolgáltatások és a megszokott egészségpénztári szolgáltatások között az, hogy a befizetett (vagy munkáltatónk által nekünk juttatott) pénzünket önsegélyező célokra csak 180 nap úgynevezett „várakozási idő” után költhetjük el, ami alól viszont kivételt képez az egyéni számlán jóváírt hozam illetve az adójóváírás, ezek azonnal felhasználhatók önsegélyező pénztári szolgáltatásokra is.
Az önsegélyezés keretében egészség- és önsegélyező pénztári tagként nem csak a megszokott dolgokra (gyógyszerre, orvosra, gyógyászati segédeszközre, szemüvegre) hanem például a gyermekvállalással, beiskolázással, lakáshitel törlesztéssel, idősgondozással kapcsolatos költségeink támogatására is fordíthatjuk - részben vagy egészében - a megtakarításunkat. Ráadásul ezen célok java előre tervezhető, így a várakozási idő csekély „ár” a széles szolgáltatási palettáért cserébe.
Önsegélyezés keretében sokan a lakáshitelük törlesztő részletét finanszírozzák a pénztárakon keresztül, így csökkentve a törlesztőrészletük nagyságát. A pénztárakon keresztül ugyanis adókedvezményt kapnak a hitel visszafizetéséhez, ami vonatkozik az idősgondozás, az otthongondozás költségire is, amelyek szintén elszámolhatók az egészségszámla terhére. Gyermekvállalásnál a csecsemőgondozási támogatás (CSED, GYED), valamint a gyermekgondozási támogatás (GYESE, GYET) esetében eseti kifizetést, vagy jövedelem kiegészítést is biztosíthatunk kedvezményesen magunk számára a számlánk terhére, de a későbbiekben a gyerekek beiskolázásával járó kiadásokat is fedezhetjük innen így csökkentve költségeinket. A megszokott egészségpénztári, babaápolási, csecsemőgondozási kiadásokon túl a tankönyv, taneszköz, gyerekruházat, sőt a felsőoktatási tandíj vagy a kollégiumi díj is elszámolható.
H. T.