

A mozgás a gyerekkor egyik legnagyobb élménye, és hatással van arra, hogy később is megőrizhessük lábaink egészségét. Sok ortopédiai elváltozás életünk első éveiben alakul ki, és többek között a rossz cipőválasztással magunk is előidézhetjük gyermekeink későbbi panaszait. Ha pedig odafigyelünk, korrigálhatjuk az elváltozásokat.
„Adj a lánynak egy pár megfelelő cipellőt, és ő meghódítja a világot!” Marilyn Monroe egykori mondását a divatdiktátorok maradéktalanul magukénak vallják évtizedek elteltével is, de talán nem véletlen, hogy a nőknél négyszer gyakoribbak a lábbetegségek, mint a férfiaknál. Az ortopédorvos naponta találkozik részben a cipők számlájára írható rendellenességekkel, a tyúkszemtől a bütyökig, a kalapácsujjtól a lúdtalpig és a benőtt körmökig - igen széles a skála. Ezeknek a fájdalmas problémáknak egy része csak műtéti úton állítható helyre, pedig megelőzhetőek lennének, ha nem felejtenénk el azt az alapvetést, hogy a kiegyensúlyozott, egészséges járás, a jó közérzet alapja a helyesen megválasztott cipő.
Kézenfekvő?
A lábat 26 fő csont, 33 ízület, 107 ízületi szalag, és 19 izom valamint ín alkotja. Nem véletlen, hogy Leonardo Da Vinci a mérnöki munka mesterműveként jellemezte az emberi lábat, melynek a feladata, hogy egyensúlyban tartson bennünket bármilyen talajon, akár futunk vagy gyalogolunk. A csontokat inak, izmok, ízületek és szalagok tartják össze úgy, hogy közben rugalmas marad. A bőr alatti zsírszövet légpárnaként működik, ami ha nem lenne, a járás fájdalmat okozna. A lépés tulajdonképpen nem más, mint a talpon való gördülés – idézi az egyik szakportál a személetes képet. Egészséges esetben először a sarok ér földet, majd gördülve billen utána a talp többi része, végül a lábujjakkal rugaszkodunk el a földtől. Minden életkorban előállhat az a helyzet, amikor nagyobb terhelés jut a láb izmaira és az inakra, mint amit még elbír viselni. Ilyen helyzet, mikor a kisgyermeket a szülők járni biztatják, sőt sétáltatják, holott a szervezete még nem érett meg rá - magyarázta lapunknak dr. Holnapy Gergely ortopéd szakorvos. Kisiskolás korban nagyon kell figyelni a gyermekek talpát. Ekkor hirtelen nőhetnek meg, és a testsúly, illetve a magasság változásával a gerinc egyensúlyi helyzete is átalakulhat. Ha a nagymértékű változással nem tud lépést tartani a láb izmainak a fejlődése, kialakulhat a lúdtalp. A serdülőkorban éri a legnagyobb igénybevétel a fejlődő szervezetet, csontokat, izmokat: a rohamos növekedés és testsúlyváltozás önmagában is nagy kihívás a láb izmainak. Számos esetben a gyermek terhelésre (tornaóra, gyalogtúra) jelentkező izomfájdalomról vagy általános fáradékonyságról panaszkodhat. Ha ekkor nem történik korrekció (elsősorban lábtorna) az izmok elfáradnak, az ízületek merevvé válnak, majd a csontok kórosan elmozdulhatnak, és a lábon lévő ízületek deformálódhatnak. Ha a bokasüllyedés serdülőkorban jelenik meg és kezelés nélkül marad, fiatal felnőtt korra kialakulhat a végső, korrigálhatatlan, nagy fájdalommal járó deformálódás az ízületekben. A felnőttkorban jelentkező panaszok zömmel gyermekkorban kezdődtek- hangsúlyozta a szakorvos, hozzátéve, hogy később egy sérülés, testsúlygyarapodás vagy éppen egy álló foglalkozás tovább fokozhatja a tüneteket.
Cipőválasztás körültekintően
A legjobb lábbeli a jól szellőző cipő, amelynek a kérge megfelelően fogja a sarokrészt. A talpa ne legyen túl vékony, a sarka ne legyen túl lapos – még a férfiaknak is az a jó cipő, aminek a sarka kétszer olyan magas, mint a talpa, legyen benne „rugalmas” alátámasztás, ne legyen szűk, ne szorítsa a lábat- nagyjából így foglalhatóak össze a cipőválasztás szempontjai.
Mint a szakorvos elmondta, körülbelül 2 és 4 éves kor között nő a leggyorsabban a kicsik lába, ilyenkor általában félévente új cipőre van szükség. Dr. Holnapy Gergely 6-7 éves korig kemény kérgű cipőt javasol, ezt iskolai váltócipőként is használhatják a gyerekek napközben. Az ún. szupinált (belső talpélen emelt) cipőket úgy képezték ki, hogy sarkuk egy kicsit döntött, így a gyerekeknél gyakori saroktengely deformációt megakadályozzák és korrigálják azzal, hogy „visszabillentik” a gyermek lábát a helyes tartásba. Ezek a cipők –márkánként változóan- konfekció cipőként 30-34-es méretig kaphatóak. Ha megelőzési célra vásárolnánk ilyen cipőt, előtte érdemes kikérni egy szakember tanácsát. Fontos, hogy a téli csizma mindig legyen egy számmal nagyobb, mint amekkorát egy félcipőből vásárolnánk. Figyeljünk a bélés anyagára is, hiszen ha túl műszálas, akkor könnyen beleizzadhat a gyermek lába. A talpa legyen könnyű és vízálló, illetve eléggé érdes ahhoz, hogy ne csússzon.
Dózsa-Kádár Dóra