

Gyógyszerészként végzett a szegedi egyetemen, majd posztgraduális képzésen környezetvédelmet tanult. Így lett végzettsége szerint környezetvédő gyógyszerész. Érdeklődésének középpontjában a gyógynövények állnak, de nem gyógyszerellenes. Az étrend-kiegészítők inkább a megelőzés eszközei, de van helyük a gyógyszeres kezelés mellett is. Az Év Anyavállalata versenyen 2012-ben első helyezést ért el.
dr. Nádor-Virág Anikó
47 éves, fitoterápiás és környezetvédő szakgyógyszerész, fotós és blogot ír. A Magyar Gyógyszerész Kamara pályázatain többször kapott díjat gyógynövény fotóiért. Férje informatikus, kislányuk 8 éves.
- Jól hangzik az „Év anyavállalata”, de mi is ez?
- Vállalkozó, gyermekeket nevelő anyukák versenye. Sokat küzdöttem azért, hogy a lányom megszülethessen, nem voltam fiatal, amikor sikerült. Így aztán a szakmaszeretet mellett elsődleges szempont volt, hogy olyan tevékenységet találjak, amiben örömömet lelem, és ami nem szakít el tartósan a gyermekemtől. Nem tudtam volna elképzelni, hogy fél nyolckor leadom a bölcsiben vagy az oviban és hatkor megyek érte. Ma is családi vállalkozást csinálok. Annak idején szó szerint együtt indultunk, miatta sikerült így, ebben a formában az életem. Már fiatalon is vonzott a gyógynövények világa, az abban rejlő lehetőség. A gyógyszerész szakmának ez az ága áll igazán közel hozzám. Sokan kerestek meg különböző üzleti lehetőségekkel, én egy olyan étrend-kiegészítő család mellett döntöttem, amivel tudok azonosulni elsősorban a minősége miatt. Együtt mentünk a lányommal tárgyalni, a babakocsiban toltam, alá pakoltam be a termékeket. Egyetlen helyen mondta egy gyógyszertár vezetője, hogy egyedül jöjjek, de nem volt bántó, csak mások voltak a szempontok – egyébként szeretettel fogadtak a lányommal együtt, a tárgyaló szobák kiváló mászóterepek voltak. Az év anyavállalata versenyben közönségszavazat alapján dőlt el, ki a nyertes, 80 vállalkozó anyukacsalád mellett választottak elsőnek bennünket. Ma már persze a lányom is nagy lett, egy 8 éves mellett pedig már vissza tudok menni gyógyszertárba is helyettesíteni. Szeretem az embereket és szeretek rajtuk segíteni – minden tőlem telhető módon.
- Egészen intenzív életet él, hiszen vállalkozik, helyettesít, fotózik és blogot ír. Sőt egészségmegőrző témájú cikkeivel is találkoztam. Kell ennyi minden egyszerre?
- Nekem igen. Jelen vagyok, írogatok, ismernek, számítanak a tudásomra – ez nekem fontos, és mindezek által folyamatosan tanulok is. Most például OKJ-s fotográfus képzésre járok, mert nagyon szeretek művészien szép fotókat készíteni az általam csodált gyógynövényekről. Szeretném ezt is a fotós-szakma szabályai szerint a legjobban csinálni. A blogot azért indítottam útjára, mert a sok kérdésből, ami érkezik hozzám, az látszik, hogy az emberek nem tudnak eligazodni a sok internetes információ között. Megpróbálom olyan segítséggel ellátni az olvasót, ami lehetővé teszi a jó időben történő, helyes alkalmazást. Sokszor tényleg csak ezen múlik. Az orvos elutasítja, hogy saját magukat diagnosztizálják és gyógyszerezik a betegek: itt van nagy szerepe egy gyógyszerésznek. Az étrend-kiegészítők területen kevés a szakember, sok laikus csöppen bele a forgalmazásba. Próbálom átlátni, utánajárni, hogy mi a „kamu” információ, hogy valóban tudjak segíteni. A gyógyszerészek a képzés után szakosodhatnak, létezik például fitoterápia szak. Sajnos kevesen választják. Én például egyedül voltam a képzésen a három év alatt. A racionális fitoterápia oktatója, tudósa például Prof. Kerényi Ágnes, aki a képzés alatt rendszerbe foglalta a gyógynövényekkel kapcsolatos tudományos eredményeket.
- Sok ilyen van?
- Kevés még a vizsgált gyógynövény, de létezik már számos klinikai vizsgálat. Ha a páciensek nem kapnak megfelelő információt például a máriatövisről, akkor a legegyszerűbb irányba indulnak: megveszik a magot, mert az a legolcsóbb, elrágcsálják vagy teát készítenek belőle. Bajuk nem lesz, de nem is használ: a mag hatóanyagai vízben nem oldódnak, tehát azok a hatóanyagok, melyek a májat gyógyítanák, nem jutnak el a rendeltetési helyükre. A kapszulákban kivonatok vannak, ahol koncentráltabb az értékes szilimarin, ami már segíthet. Az emberek mindig csodát várnak, de csodabogyók nincsenek. A dolgok mindig az életmódnál romlanak el. Sokszor akkor jön az eredmény, ha a páciens belátja, hogy az életmódján kell változtatnia, és ekkor jöhet a szakszerű segítség: a gyógyszer, az étrend-kiegészítő, a gyógynövény. És be kell látnia azt is, hogy hathatós változáshoz, idő kell, akár egy 1 év is. Türelemre inteni, ebben támogatni azokat, akik hozzám fordulnak, és szakszerű, modern gondolkodáson alapuló segítséget adni: ez az én filozófiám.