• 2025. április 29., kedd

Egészségpénztárak – úgy néz ki, megéri


2017.09.07

2017-ben közel 50 %-kal nőtt az egészségpénztári  tagok befizetése. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének I. féléves adatai szerint az önkéntes egészség- és önsegélyező pénztárak tagjai egyre nagyobb szerepet szánnak ennek a megtakarítási formának az egészségügyi kiadásaik finanszírozásában – vonja le a következtetést  Kravalik Gábor, a Szövetség elnöke.



Mire használják leggyakrabban az egészségpénztári megtakarítást?

  • Gyógyszerekre
  • Gyógyászati segédeszközökre
  • Egészségügyi szolgáltatásokra
  • Otthoni gondozásra
  • Az OÉTI listáján szereplő glutén-mentes speciális élelmiszerekre
  • Gyógytornára, gyógymasszázsra, fizioterápiára
  • Megváltozott egészségügyi állapotú személyek rehabilitációjára
  • Kieső jövedelem pótlására (A munkáltató által kiállított igazolás alapján.)
  • Gyógyszernek nem minősülő, OGYÉI engedéllyel rendelkező gyógyhatású szerekre (vitaminok, krémek, bizonyos teák stb.)
  • Babaápolási termékekre (Ha a gyermek kedvezményezettként be-jelentésre került az egészségpénztárnál.)
  • Önsegélyező szolgáltatások finanszírozására (Pl. beiskolázási-, vagy lakáshiteltörlesztés-támogatás, idősgondozás, munkanélküliség vagy szülés utáni kieső jövedelem pótlása)

–    Magyarországon jelenleg egymillió-ötvenezer tagja van az egészségpénztáraknak, a Szövetséghez tartozó szervezetek taglétszáma pedig 825 ezer fő. A kimutatásaink is erre a körre – azaz a teljes tagság mintegy négyötödére – vonatkoznak.
–     Honnan származik egészségügyi kiadásokra fordítható jövedelme annak, aki egészségpénztári számlát nyit?
–    Az egészségpénztárak havi tagdíja 4-5000 Ft. Ez egészíthető ki az év során tetszőleges időpontokban befizetett, tetszőleges nagyságú összegekkel. A tagok általi  befizetések teljes összege után 20%-os, maximum 150 ezer Ft-os adójóváírás vehető igénybe. A maximális adójóváírás értelemszerűen évi 750 ezer Ft befizetéséhez köthető. Ezt a következő év első felében – a személyi jövedelemadó bevallását követően – az Adóhivatal utalja át az egészségpénztári számlára. Mindezeken túl a munkáltatók is utalhatnak munkavállalójuk egészségpénztári számlájára béren kívüli juttatásként általuk megítélt összeget például a cafetéria rendszer keretében. Nagyon fontos azt is megemlíteni – mivel ezzel még a pénztártagok nagy része sincs tisztában – hogy az egészségpénztári számlán mód van tetszőleges nagyságú összeg 2 éves lekötésére, amelyet követően a lekötött összeg után további extra 10% adójóváírás jár!
–     Hogyan alakultak a befizetések 2017 első félévében?
–    A Szövetségünkhöz tartozó egészségpénztárak összvagyona a félév végére meghaladta a 49 milliárd Ft-ot, ami 2%-os emelkedést jelent. Ez az eredmény azért kiemelkedő, mert amellett, hogy jórészt folyó kiadások fedezeteként tekintenek a megtakarításra, a munkáltatói befizetések – „köszönhetően” az ezeket terhelő adók idei, közel 10%-os emelésének – 39%-kal csökkentek. Viszont a tagok egyéni befizetései a félév során 49%-kal nőttek, és összességében 7,63 milliárd Ft-ot tettek ki! Ebből egyértelműen kiderül, hogy az egészségpénztári számlával rendelkezők számára mára már nélkülözhetetlenné vált ez a megtakarítási forma az egészségügyi kiadásaik fedezésére.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A munkavállalók azt szeretnék, ha munkaadójuk támogatná egészségcélú megt... Gyógyhír Magazin

Arra, ami előre látható, és arra is, ami nem Gyógyhír Magazin

Családbarát egészségpénztárak? Gyógyhír Magazin

A munkáltatók szerepe az öngondoskodásban Gyógyhír Magazin

Egészség- és önsegélyező pénztárak - érdemes-e élni mindkettővel? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája