

Május végén szurkolóként néztem végig a koppenhágai maratonfutást; az amúgy is embert próbáló táv teljesítését az sem könnyítette, hogy csaknem 30 fok volt ekkor a dán fővárosban. A közel 12 000 indulóból néhányan külön nehezítéssel vágtak neki a több mint 42 km-es távnak. Akadt, aki teljes katonai menetfelszerelésben futott, egy rendőrségi pólót viselő férfi gázálarcban – nem egy versenyző pedig babakocsit tolva haladt végig a kijelölt útvonalon.
Rendszeresen maratonozó barátaim szerint (akiket ez alkalommal is elkísértem a versenyre) egy amúgy egészséges ember megfelelő felkészüléssel le tudja gyűrni a távot (az más kérdés, hogy mennyi idő alatt). Ők úgy tartják, mintegy három hónap szükséges ahhoz, hogy valaki a nulláról indulva alkalmassá váljon a maraton teljesítésére. Edzéstervből rengetegféle létezik, de állítják, olyan csodamódszer nincs, amellyel jelentősen rövidíteni lehetne ezt a mintegy negyedéves időszakot.
Persze a legtöbb anyuka valószínűleg nem azért kezd a babás futásba, hogy maratonfutó legyen. Hanem például azért, mert meg akar szabadulni a terhesség alatt felszedett súlyfölöslegtől, újra formába akar kerülni testileg-lelkileg. A babás kocogás/futás erre több szempontból is nagyon alkalmas. Egyrészt a futás nem igényel nagyon komoly beruházást, és akárhol is lakunk, bárhol találunk hozzá alkalmas terepet. Másrészt a testmozgás e fajtája még egy szempontból megkönnyíti az anya életét: nem kell felügyeletet biztosítania gyermeke mellé a sportolás idejére. És még egy szempont: némi internetes kutakodással (legalábbis Budapesten és a nagyobb vidéki városokban) könnyen találunk lelkes, közös edzéseket/versenyeket szervező közösségeket. Ez pedig sokat enyhíthet azon a szociális elszigeteltségen, amire sok fiatal anyuka panaszkodik.
És hogy milyen felszerelésre lesz szükségünk? A nagyobb sportboltokban szívesen adnak tanácsot a megfelelő ruházat beszerzéséhez – ezek közül a futócipő kiválasztására érdemes a legnagyobb gondot fordítani. A komolyabb sportáruházakban általában feltüntetik, hogy az adott cipő milyen terepre való, illetve milyen intenzitású edzésekhez tervezték. Árban határ a csillagos ég, de ha lemondunk az ismert nevekről (amelyek a tisztelt vevővel az irgalmatlan reklámköltségeiket is megfizettetik), akkor egyes láncoknál nagyon tisztességes minőségű, sajátmárkás lábbeliket vásárolhatunk.
A futáshoz alkalmas babakocsinak több feltételnek kell megfelelnie: minden esetben háromkerekű (elöl 1, hátul 2) járműnek kell lennie; az első kerék fix, vagy pedig rögzíthető. A nagyobb stabilitás érdekében súlypontja alacsonyabbra esik, tengelytávja pedig nagyobb, mint a normál babakocsiké. Kötelező biztonsági tartozéka az ötpontos biztonsági öv. Ezek a járgányok másban is eltérnek hagyományos társaiktól: kerekük átmérője nagyobb, kb. 20-30 cm-es, erre azért van szükség, hogy futás közben minél kevésbé rázkódjon a kicsi. Ugyanebből a szempontból vásárláskor kerülni kell azokat a modelleket, amelyek tömör gumival rendelkeznek: bár valamivel drágábbak, nem szabad spórolni a biciklihez hasonlóan felfújható keréken. A gumik mintázata többféle lehet attól függően, hogy terepre vagy aszfaltra szánják őket – az itthon jellemző futóhelyek többségére az utóbbi is alkalmas. Egyes típusokat a rázkódás ellen lengéscsillapítóval is felszerelnek – ez természetesen az árukon is meglátszik. (Ha nem futunk rendszeresen terepen, akkor ez igazából fölösleges extra.)
Annak elkerülésére, hogy a kocsi futás közben elszabadulhasson, többféle műszaki megoldás létezik. A profibb a biciklikéhez hasonlóan működő fék, az egyszerűbb (és olcsóbb) a futót és a kocsit összekötő karpánt.
Egy vadonatúj, minden jóval felszerelt, neves gyártótól származó darabért súlyos összegeket elkérhetnek, de kis körültekintéssel csökkenthetjük a költségeket (ráadásul a futókocsi használható a hétköznapokban is, bár hozzá kelll szokni, hogy a fix első kerék miatt nehezebben kormányozható, mint a hagyományos). Érdemes vásárlás előtt kikölcsönözni a kiszemelt típust, hogy kipróbáljuk, tényleg megfelel-e céljainknak a kocsi: könnyen össze tudjuk-e hajtani; rendelkezik-e elég zsebbel, tárolófelülettel; elegendő árnyékot vet-e a kicsire a napellenzője stb. Ha nem ragaszkodunk a legújabb modellekhez, vásárolhatunk használt példányt is – annál is inkább, mert ezeket a kocsikat tartós használatra tervezték, akár a kicsi 3-4 éves koráig. Az pedig elég hosszú idő – ne feledjük, állítólag pár hónap alatt akár egy maratonra is fel lehet készülni…
P. Gy.