• 2025. április 26., szombat

Riasztó görcs éjjel - nehéz láb nappal


2017.06.15

Aki már ébredt arra, hogy „húzza a görcs” a lábát, annak nem kell bemutatni, milyen elviselhetetlen fájdalom ez és főként, hogy mennyire ijesztő. Többek között magnéziumhiány okozhatja, a háttérben kezdődő visszérprobléma is lehet. Kapcsolódó tünet lehet a fejfájás és a szemhéj akaratlan rezgése.


A magnéziumhiány oka lehet, hogy a felszívódás nem zavartalan, vagy az, hogy eleve nem viszünk be eleget. Lehet az is, hogy valamiért a szokásosnál több magnéziumra van szüksége a szervezetnek. A fokozódó igény következhet abból, ha valaki sportol és versenyidőszakban van, vagy éppen kismama. De ha valamiért stresszesebb időszakot élünk – ez is ok lehet. A lábban jelentkező fájdalom lehet vénás eredetű is. A különböző eredetű fájdalmak okát mindenképp ki kell deríttetni szakember segítségével, de azt azért szögezzük le gyors segítségképpen: használ minden, ami flavonoidot tartalmaz. Akár természetes élelmiszerrel visszük be a szervezetbe, akár a lábkrémünk tartalmazza, akár étrend-kiegészítőben biztosítjuk a magunk számára – jót teszünk a szervezetünkkel.

Mit kell tudni a krónikus vénás betegségről?
A „visszér”, azaz vénatágulat a krónikus vénás betegség során alakul ki. Ahhoz, hogy megértsük, mi történik, és mit lehet ellene tenni, a krónikus vénás betegséget kell megértenünk. Éppen ezért nem először foglalkozunk ezzel a problémával, és nem is utoljára. A vénákban érbillentyűk irányítják az áramlást a szív felé, hogy megakadályozzák a vér visszafolyását. Ha az erek és a billentyűk egészségesek, a véráramlás normális, és a vér visszajut a szívbe. A krónikus vénás betegség egy olyan állapot, amikor a vér útja az alsó végtagokból a szívbe nem zökkenőmentes. Ez az állapot a vénafal és a vénabillentyűk krónikus gyulladáshoz köthető, fokozatosan súlyosbodó elváltozásának az eredménye. Mivel a vénabillentyűk elsődleges feladata, hogy megakadályozzák a vér visszafelé, azaz a lábszárak felé áramlását, ha nem működnek megfelelően, akkor a vér megreked a láb vénáiban, és olyan panaszokat okoz, mint például a lábfájás, a nehézláb-érzés, a lábduzzadásérzés és a félelmetes éjszakai lábgörcs.

Hogyan keletkeznek a visszerek?
A betegség előrehaladása során úgynevezett „teleangiectasiák”, vagyis hajszálértágulatok jelennek meg. Amennyiben a vénás billentyűk nyitódása és záródása nem harmonikus, akkor a fehérvérsejtek felhalmozódnak a vénafalban. Ez gyulladáshoz és a vénafalak károsodásához vezet – a véna merevségét és kitágulását eredményezve, mivel a vér nem megfelelő mértékben jut vissza a szívhez. Ezen a ponton a vénás billentyűk elégtelenül működnek és visszafolyás jön létre. Ezen egymást követő események felelősek a visszerek, azaz vénatágulatok megjelenéséért. A kapillárisokban  lévő magas vénás nyomás miatt víz és fehérjék szivárognak be a szövetközti térbe, ami a kapillárisokra is hatással van. A fehérvérsejtek fokozatosan károsítják a kapillárisok falát, ez pedig ahhoz vezet, hogy a fehérvérsejtek kilépnek az érből és gyulladásos mediátorokat szabadítanak fel. Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy egyre több folyadék áramoljon a szövetközti térbe – ezek az események felelősek az ödéma megjelenéséért.

Ha súlyosabb a helyzet
Súlyos stádiumban bőrelváltozások jelennek meg. A kapillárisok, az előzőleg bekövetkezett gyulladásos események következtében megnyúlnak, kitágulnak és kanyargóssá válnak, ami károsodásukhoz és a fehérvérsejtek felszabadulásához vezet. Ezek a fehérvérsejtek felhalmozódnak és károsítják a bőr irharétegét. Ez a jelenség felelős a fekély kialakulásáért. Ez a krónikus vénás betegség legsúlyosabb stádiuma, de idáig nem kell eljutni. Van segítség a nehézláb érzés, a feszülés, a fájdalom, az éjszakai lábikragörcs kiküszöbölésére. Mit ne tegyen semmiképp: ne egyen fehér kenyeret, cukrot és zsíros ételt! Vigyázat: a foszfátban gazdag „nasik”, mint a fagyi vagy az üdítők sürgetik a magnézium kiürülését, ahogyan a konzerválószerek is. Nagyon sokat segítenek a klorofillban gazdag élelmiszerek, ezek közül nagyon jó a spenót és a sóska. De az igazi klorofillbomba a cékla!

Mit tehet, hogy a „könnyű lábak” életérzése ismét az Öné lehessen?
Keresse fel háziorvosát, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat, és javaslatokat tesz a további teendőkre (további vizsgálatok elvégzése, szakorvos felkeresése, kompressziós vagy gyógyszeres terápia). Figyeljen életmódjára, védje szervezetét! Ha bebizonyosodik, hogy a tüneteket vénás elégtelenség okozza, azok enyhítésére kérje gyógyszerésze tanácsát! Nézzen utána, mi lehet az átfogó vénás védelem eszköze!

 

Tudta?
A magnézium napi ajánlott adagja:
- csecsemőknél 30 mg/testsúlykilogramm
- 6-12 év közöttieknél 15 mg/testsúlykilogramm
- felnőtteknél 6-10 mg/testsúlykilogramm
- kismamáknál 10-15 mg/testsúlykilogramm
Túl sok magnézium bevitele enyhe hasmenést okozhat.

 

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Erős csontok, fájdalommentes mozgás Gyógyhír Magazin

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája