• 2025. április 26., szombat

Reumatikus fájdalom és csillapítása


2017.05.29

Az emberi lét egyik elkerülhetetlen velejárója a fájdalom, ami mindig egy jelzés, üzenet a szervezetnek. A fájdalomcsillapító gyógynövények azoknak ajánlottak, akik nem szívesen nyúlnak szintetikus gyógyszerekhez, illetve akik előnyben részesítik a természetes gyógymódokat.



A fájdalom kellemetlen, felboríthatja szokásos életmenetünket, csökkentheti koncentrációnkat, jelentősen elvonhatja figyelmünket. A fájdalomra adott reakciók eltérőek lehetnek attól függően, hogy kinek milyen a fájdalomtűrő képessége. Ugyanakkor a hosszú ideig fennálló fájdalmat szinte mindenki nehezen viseli, tehát fontos, hogy mihamarabb enyhítsük – magyarázta lapunknak dr. Matos Lajos kardiológus szakorvos, aki a témában több tanulmányt is írt. Fontos tudni, hogy a fájdalom a szervezet jelzése: nem betegség, hanem egy tünet, így elsősorban a fájdalmat kiváltó okot kell megszüntetni. Az emberiség mindig is használt gyógynövényeket a betegségek, sérülések gyógyítására, tehát hatékony megoldásokat találhatunk a természet patikájában, de tudnunk kell, hogy ez csak tüneti kezelés. Ha az érzés néhány nap alatt sem múlik, mindenképpen menjünk orvoshoz!

Véget nem érő?

A fájdalomérzet a bőr, illetve a belső szervek úgynevezett fájdalomreceptoraiból indul ki. A bőrben sok a fájdalomérzékelő receptor, de sok van az izmokban, a szalagokban, a csontokban, a szövetekben és a fogbélben, az életfontosságú vagy nagyon sérülékeny szervekben is – magyarázta a szakember. A legkevesebb fájdalom receptor a talpon és a háton van, és kevés található a belső szervekben (zsigerekben) is. Ez a magyarázata annak, hogy néhány súlyos szervi problémát (például a máj betegségét) sokáig nem érzünk. Egyes belgyógyászati betegségek már csak akkor váltanak ki fájdalmat, amikor a kóros folyamat (például gyulladás) átterjedt azokra a szövetekre, ahol fájdalomérző receptorok is vannak. Egy internetes gyűjtés szerint a visszatérő fájdalmak között leggyakoribbak a derék-, nyak- és hátfájdalmak. A testnek ezen részein ugyanis sok fájdalomérző receptor van. A hátfájás egyébként legalább 25-30 betegség jele lehet, a mozgásszervi bajoktól (porckorongsérv, lumbágó stb.) a zsigeri (pl. vese) megbetegedésekig. Ez utóbbiak gyakran a hátba sugároznak ki. Gyakori és visszatérő elváltozások jelentkezhetnek a deréktájékon. A fájdalom nagyon gyakran hirtelen, például egy rossz mozdulat után, igen hevesen kezdődik, máskor néhány nap alatt, fokozatosan alakul ki és eredményez jelentős mozgásbeszűkülést, illetve mozgásképtelenséget. Az intenzív fájdalom ellenére mindkét típusú fájdalom – a hirtelen fellépő és a napok alatt „kialakuló” – javulhat, sőt – orvosi beavatkozás nélkül – helyi fájdalomcsillapító krémek, tapaszok hatására meg is gyógyulhat. A legtöbb mozgásszervi panasz/fájdalom általában terhelésre jelentkezik, de a testhelyzet is befolyásolja erősödését, csökkenését, szemben például a vese-, illetőleg húgyúti fájdalommal, amely a derékba is sugárzik, és nyugalmi helyzetben sem szűnik meg.

Fűben-fában

Egy sor gyógynövény létezik, ami – megfelelően alkalmazva – hatékony lehet a fájdalom csillapítására. Belső felhasználásuk mellett (tea, főzet, forrázat), külsőleg alkalmazva is (borogatás, gyógykenőcs, tinktúra stb.) fontos szerepet játszhatnak a gyógyulásban − magyarázta lapunknak korábban Lopes-Szabó Zsuzsa természetgyógyász. A borsmenta egyaránt alkalmazható fejfájás, reumatikus fájdalmak, izomláz, illetve menstruációs görcsök enyhítésére. Mindegyik esetben érdemes külsőleg és belsőleg is kipróbálni. Belsőleg a borsmentából készült tea vagy borsmentát is tartalmazó teakeverék, külsőleg inkább az illóolaj vagy illóolajas kenőcs jelenthet segítséget. Különösen hatékony fájdalomcsillapító gyógynövény epegörcs és gyomorfájdalom esetén a körömvirág, aminek gyulladáscsökkentő hatása is van. Külsőleg és belsőleg egyaránt nagyon hatásos a gyermekláncfű, ami szabályozza az epeműködést, csökkenti a reumával és a köszvénnyel járó panaszokat, és vízhajtó hatása is ismert. A zsálya nemcsak a torokgyulladást enyhíti, hanem a menstruációs görcsöket is. Sportsérülések esetén az árnika és a fekete nadálytő – utóbbit „forrasztófűnek” is nevezik – jelenthet segítséget. A csalán főként reumatikus fájdalmak esetén alkalmazható fürdő, illetve kenőcs formájában. Érdemes teát is főzni belőle, ugyanis kitisztítja az ízületek lerakódásait, így belülről is gondoskodik a reumatikus ízületi fájdalmak megszüntetéséről. A kamilla lázcsillapításra hasznos és gyomorrontás után is segítség.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Erős csontok, fájdalommentes mozgás Gyógyhír Magazin

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája