

A férfiak többsége tisztában van azzal, hogy a merevedési zavarok kezelhetőek, és orvosi segítséggel legyőzhető a probléma, mégis kevesen fordulnak szakemberhez. Pedig a potenciazavar nem csupán egészségügyi kérdés.
A potenciazavar, vagy más néven erektilis diszfunkció hazánkban és világszerte is egyre több ember életére nyomja rá a bélyegét. Bár ezt a jelenséget elsősorban a 40 év feletti korosztállyal azonosítják, fiatalabb korban sem ismeretlen, hiszen sokszor a túlhajtott vagy egészségtelen életmód, a stressz vagy éppen a párkapcsolati problémák következményeként jelentkezik – magyarázta lapunknak dr. Buzogány István, a Magyar Urológus Társaság elnöke. Az [origo] Egészség 2007-ben végzett reprezentatív online felméréséből kiderült, hogy akik még nem találkoztak ezzel a problémával, azok közül a legtöbben úgy vélik, hogy egy esetleges merevedési zavar esetén partnerükkel megbeszélnék a problémát, és orvos segítségét kérnék. Ezzel szemben (saját bevallásuk szerint) az érintettek kevesebb, mint egyharmada fordul szakemberhez. A kutatás egyik legérdekesebb vonatkozása, hogy az öt évnél hosszabb ideje párkapcsolatban élők 80%-a számolt be arról, hogy szembesült már a problémával.
Ki a kompetens?
A válaszokból jól látszik, hogy a közvélekedés az urológusokat látja leginkább kompetensnek a merevedési zavarok megítélésében, akár érintett, akár nem (az érintettek több mint fele ezt a szakrendelést kereste fel). Mindkét csoportnál a háziorvosok szerepelnek a második helyen, jelentős különbség van azonban a pszichoterápia szerepének megítélésében. A legismertebb terápiás módszer a válaszadók között a gyógyszeres megoldás és a párterápia, az alternatív megoldások viszont kevésbé ismertek – idézte a felmérést a szakorvos, aki úgy tudja: ez a legfrissebb vizsgálat a témában. A potenciazavarban érintett válaszadók több mint egyharmada vélte úgy, hogy a sok stressz illetve a fizikai okok idézik elő a problémákat. A csoport egynegyede említette a túlhajszoltságot és a túlzott elvárásokat is. Emellett számos orvosi okot is megneveztek, mások az alkohol, illetve a kor számlájára írták a merevedési zavar kialakulását. A nők szerint a stressz mellett a túlhajszoltság a legfőbb tényező.
Ne vegye félvállról!
Dr. Buzogány István professzor szerint fontos hangsúlyozni, hogy a merevedési zavar nem természetes velejárója az öregedésnek. Sokkal inkább azt kell tudni, hogy ez a tünet – mert a merevedési zavar nem betegség – mindig valamilyen, a legtöbbször érrendszeri megbetegedés figyelmeztető jele. Sokan abban reménykednek, hogy idővel majd rendeződnek a gondok, míg mások saját maguk próbálják orvosolni a panaszokat, pedig egyik módszer sem jelent megoldást – mondja az urológus szakorvos. A legtöbb páciensnél magas vérnyomás, érelmeszesedés vagy cukorbetegség váltja ki a zavart, ilyen esetben pedig a szervi betegséget is gyógyítani kell, és egyáltalán nem mindegy, milyen gyógyszereket szed egyidejűleg a beteg. A szakember óva int mindenkit a szégyenérzettől vagy a szemérmességtől, és arra biztatja a férfiakat, hogy ne féljenek a vizsgálatoktól, hiszen a hosszantartó, harmonikus párkapcsolat egyik alapvető feltétele a kiegyensúlyozott szexuális élet. „Csodaszerek” helyett érdemes a kezelésekben, a terápiában, vagy akár az életmódbeli változtatásokban hinni!
D-K. D.