• 2025. április 26., szombat

Mik is azok a betegjogok? Dr. Tiszavári Klára rovata


2017.01.31

Az egészségügyi törvény alapelvként rögzíti, hogy a betegeket megilleti (1) az egészségügyi ellátáshoz való jog, (2) az emberi méltósághoz való jog, (3) a kapcsolattartás joga, (4) az intézmény elhagyásának joga, (5) a tájékoztatáshoz való jog, (6) az önrendelkezéshez való jog, (7) az ellátás visszautasításának joga, (8) az egészségügyi dokumentáció megismerésének joga és (9) az orvosi titoktartáshoz való jog. A jogalkotó a  betegek számára azonban nem csak jogokat biztosít,  hanem kötelezettségeket is előír,  például a jogszabályok és az egészségügyi szolgáltató működési rendjének, házirendjének tiszteletben tartása és az ellátásában közreműködő egészégügyi dolgozókkal való együttműködési kötelezettség. Az együttműködés egyik eleme az, hogy a beteg köteles tájékoztatást adni – képességei és ismerete szerint – minden olyan lényeges körülményről, mely a megfelelő kezelési terv elkészítéséhez szükséges, köteles a gyógykezelésével kapcsolatban kapott rendelkezéseket betartani, valamint köteles tiszteletben tartani más betegek jogait.



Kiket és hol illetnek meg?

A „betegjogok” természetesen nemcsak a „beteg” embereket illetik meg, hanem minden egészségügyi ellátást igénybe vevő személyt (így például egészséges egyént szűrővizsgálata vagy betegséget megelőző kezelése során, illetve gyógyszervásárlás esetén is). A betegeket jogaik az egészségügyi ellátás valamennyi területén megilletik így az alapellátásban (pl.: a háziorvosnál, fogorvosnál) a járóbeteg-szakellátásban (pl.: szakrendelőkben) és a fekvőbeteg-szakellátásban (pl.: kórházakban) és természetesen a gyógyszertárakban is. Nemcsak a közfinanszírozott ellátórendszerben, hanem a magántulajdonban álló egészségügyi szolgáltatónál is érvényesülniük kell e  jogoknak.

Mit tehet a beteg, ha sérülnek a jogai?

Honnan kaphatunk segítséget ezen jogok sérelme esetén? Minden egészségügyi szolgáltatónál elérhető a területileg illetékes betegjogi képviselő, aki panasz esetén személyesen, telefonon, írásban megkereshető. Fontos tudni, hogy a betegjogi képviselő az egészségügyi szolgáltatótól független személy, elérhetőségét valamennyi intézményben jól látható helyen kell kifüggeszteni.

 

dr. Tiszavári Klára


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Várják a szavazatokat! Gyógyhír Magazin

Egyre több a kamugyógyszertár az interneten Gyógyhír Magazin

Betegjogok a gyermekek ellátása során Gyógyhír Magazin

A betegek kötelezettségeiről Gyógyhír Magazin

Jogaink a gyógyszertárban Gyógyhír Magazin

A tájékoztatáshoz való jog
Dr Tiszavári Klára rovata
Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája