

Az allergiások tudják, hogy szezonban gyakran kell hajat mosniuk, és nem szabad a szabadban szárítaniuk a ruháikat. De biztosan nem gondolnak minden helyre, ahol a pollenek megbújhatnak... A Gyógyhír Magazin májusi számában megjelent cikk folytatását olvashatják.
Ha légkondicionálóval biztosítjuk a kellemes hőmérsékletet, gondoskodjunk az ezekben található pollenszűrő tisztításáról vagy cseréjéről a forgalmazó által javasolt időközökben. (A termék használati utasításában rendszerint találhatunk erre vonatkozó információkat.)
A porszívó nagyon hasznos eszköz ahhoz, hogy segítségével eltávolítsuk a kárpitban, szőnyegekben megtapadt polleneket – ám különösen a régebbi modellek esetében előfordulhat, hogy a készülékből távozó levegővel a virágpor is a légtérbe kerül. Erre a problémára jelentenek megoldást azok a porszívók, amelyek úgynevezett HEPA szűrővel is rendelkeznek. (Utóbbiról most röviden csak annyit, hogy nem engedik vissza a levegőbe a 0,3 mikrométernél nagyobb részecskéket, vagyis többek között a pollent sem.) A HEPA szűrők többféle szabványnak felelhetnek meg, eltérő lehet a hatékonyságuk: új készülék vásárlása előtt erről feltétlenül érdemed tájékozódni, ahogy arról is, hogyan és milyen gyakorisággal kell tisztítani ezeket. Az allergiásoknak egyébként érdemes végiggondolniuk, hogy a lakás mely részein választják porszívózás helyett a kétségkívül kényelmetlenebb, de a pollenek ellen hatékonyabb felmosást/nedves ronggyal történő portörlést a porszívózás helyett.
Végül pedig, különösen akkor, ha formázóhabot vagy zselét használunk, allergiaszezonban a hajunkon is megtapadhatnak a pollenek, ahonnan aztán könnyen az ágyneműre kerülhetnek. Ezért amikor magas a virágpor koncentrációja, érdemes hajat mosni lefekvés előtt – esetleg megfontolni, hogy sapkát vagy kalapot viseljünk, amikor a szabadban tartózkodunk.
D. B.