

A diabetes Magyarországon népbetegségnek számít: a regisztrált cukorbetegek aránya a felnőtt népesség körében eléri a 10 százalékot. Körükben kétszer akkora a stroke és háromszor akkora a légúti megbetegedések kockázata, mint az egészséges lakosság körében. A betegszám emelkedésével járó egészségügyi kiadások pedig jelentős terhet rónak a hazai ellátórendszerre is A diabetes hatékony kezelésében jelenthet segítséget a Budapesti Gazdasági Főiskola és a U1 Nonprofit Kft. közös, 406 millió forint Európai Uniós támogatásból megvalósult Medic Sphere, személyre szabott egészségügyi ellátást támogató megoldása, amely a Nemzetközi Diabetes Konferencián került bemutatásra.
„A cukorbetegek esetében az ideális – egészségügyileg, szociológiailag és gazdaságilag legjobb – kezelés sok esetben csak összetett környezeti vizsgálatokon keresztül választható ki. Viszont a beteg kórtörténetének átfogó ismerete, a különböző – táplálkozási, életvitelbeli – szempontok együttes kiértékelése nem várható el az orvosoktól a jelenlegi beteglétszámok és eszközpark mellett. A Medic Sphere informatikai megoldás figyelembe veszi a beteg lakóhelyét, családi állapotát, vagy akár jövedelmi hátterét, valamint képes összevetni a rendelkezésére álló több száz, a pácienséhez hasonló orvosi esetet és a kezelések eredményét is. A döntéstámogató megoldás amellett, hogy segíti az orvosokat a helyes diabeteskezelés megválasztásában, növeli a kórházak egészségügyi, gazdaságossági hatékonyságát is.” – mutatta be a Nemzetközi Diabetes Konferencián a Budapesti Gazdasági Főiskola és a U1 Nonprofit Kft. közös, mintegy 406 millió forint értékű, európai uniós támogatásból megvalósult fejlesztését, a Medic Sphere-t dr. Solt Katalin, a BGF tudományos rektorhelyettese.
A 2012-ben indult projekt során mintegy 9 221, járóbeteg-rendelésen résztvevő cukorbeteg 148 365 orvosnál tett látogatás adatait, 2 555 diabetesszel (is) diagnosztizált kórházi osztályon fekvő beteg egészségügyi információit dolgozták fel, illetve 600 beteg további személyes adatai megadásával is segítette a projektet. Így olyan, korábban nem ismert információkra is fény derült, mint hogy átlagosan mennyit tudnak, mennyit hajlandóak a betegek egy-egy hatékonyabb, de drágább gyógyszerre, életmódváltásra, diétára költeni.