• 2025. április 29., kedd

Csontritkulás: Fókuszban a K2-vitamin


2014.02.04

Kiemelt szerepet játszik a csontritkulás elleni védekezésben az eddig kevéssé közismert K2-vitamin. Egyre több nemzetközi vizsgálat erősíti meg, hogy a K2-vitamin "irányítja" a kalciumot a megfelelő helyre testünkben: segít, hogy a kalcium hatékonyabban épüljön be a csontokba és ne rakódjon le az erek falán.



Az utóbbi években számos klinikai vizsgálat támasztja alá, hogy a K2-vitamin kulcsszerepet játszik az egészséges csontsűrűség fenntartásában. Megfelelő mennyiségű K2-vitaminra van szükség ahhoz, hogy minél több kalcium épüljön be a csontokba és minél kevesebb rakódjon le az erek falán. Sajnálatos módon azonban a K-vitamin hiány igen gyakori a lakosság körében, ami növeli az esélyét a csontritkulás és az érelmeszesedés kialakulásának.
A csontvesztés hamarabb kezdődik, mint gondolnánk
Csontjaink kb. 30 éves korunkra érik el legnagyobb erejüket és sűrűségüket. 30-35 éves kor után a csonttömeg lassan elkezd leépülni, mindenféle látható tünet nélkül. A nőknél menopauza után felgyorsul a csontvesztés.
A kalcium fontos, de nem elegendő
Sokan úgy gondolják, hogy mivel a csontok nagyrészt kalciumból állnak, kalciumpótlással egyszerűen megelőzhető a csontritkulás. A kalcium tényleg nagyon fontos, de nem elég:
1. Az önmagában szedett kalciumnak csak kis része jut el a csontokhoz. Ahhoz, hogy felszívódjon és hatékonyabban beépüljön a csontokba, szükség van K2- és D3-vitaminra is. A K2-vitamin a kalcium hatékony, stabil csontba építését segíti. A D3-vitamin pedig a kalcium felszívódását támogatja.
2. Az önmagában bevitt kalciumnak, - ha a szervezetben nincs elegendő K2-vitamin - káros mellékhatásai is lehetnek, pl. lerakódhat az erek falán és érelmeszesedést okozhat. A kalcium úgy rakódik le az erekben, mint a vízkő a csövekben. A K2-vitamin gátolja a kalcium lerakódását a test lágy részein, így az erekben is.
Ezért fontos a kalcium mellett megfelelő K2-vitamin bevitelről is gondoskodni.
Van-e elég K2-vitamin az ételeinkben?
Az elmúlt 100 évben jelentősen megváltozott táplálkozásunk. Régebben ételeink elegendő K2-vitamint tartalmaztak. A legeltetett háziállatok szervezete képes volt a zöld növényekben található K1-vitaminból K2-vitamint előállítani. A nagyüzemi állattartás elterjedésével ez átalakult: az állatok már nem jutnak friss zöld növényekhez. Emiatt az állati eredetű élelmiszerekben (pl. sajt, vaj, marhahús, tej, tojás) ma már jóval kevesebb K2-vitamin található, mint régen. Mivel a modern étrend nem tartalmaz elegendő K2-vitamint, tanácsos pótolni ezt.
Hogyan hat a K2-vitamin a csontokra?
A K2-vitamin aktiválja az osteocalcin nevű fehérjét, amely a kalcium csontokba szállítását végzi.
Egy 3 éves francia vizsgálat azt mutatta, hogy akiknek a szervezetében nagyobb arányban volt aktivált osteocalcin, azoknál sokkal ritkábban fordult elő csonttörés.
Az egészséges csontok fenntartásához tehát kalcium, K2-vitamin és D3-vitamin is szükséges. Ennek fontosságát jelzi, hogy sorra jelennek meg Európában - így nálunk is - olyan készítmények, melyek a három hatóanyagot kombináltan tartalmazzák.
Albert Anna

http://www.calcitrio.hu


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A jódhiány a férfiaknál is gyakori és a has méretét is növelheti! Gyógyhír Magazin

Íme 5 pofonegyszerű tipp a januári életmódváltáshoz Gyógyhír Magazin

Vasban gazdag táplálékok növelik az energiaszintet Gyógyhír Magazin

A magnéziumhiány: nehezen ismerhető fel Gyógyhír Magazin

Harcoljunk az öregedés ellen! Gyógyhír Magazin

Jód: barát vagy ellenség pajzsmirigyzavar esetén? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája