Napjainkban olyan információdömpingben élünk, hogy az agynak egyszerűen nincs is ideje vagy módja mindent feldolgozni, értelmezni a „beérkező adatáradatot”. Figyelmünket már csak nagyon rövid ideig köti le bármi is, hiszen ha akarjuk, ha nem, úgyis jön a következő impulzus, valami új, valami érdekes. Azon túl, hogy ez mennyire megterheli az emberi elmét, az a veszély is fenyeget, hogy az összpontosítási képességünk romlik vagy legalábbis kevesebb ideig lesz képes hatékonyan működni. E veszély pedig hatványozottan igaz a gyerekekre!
Ha gyermekeinket minden erőfeszítés nélkül újra és újra érdekes, szórakoztató ingerek érik, akkor egyszerűen nincs szükségük a figyelmük összpontosítására, azaz agyuk „megdolgoztatására”. Az a csalóka képzetük támad, hogy semmiért nem kell megküzdeni, erőfeszítést tenni, hiszen az információ árad anélkül is, hogy ezért bármit is tenniük kellene. De mi lesz velük így az iskolában? Mi lesz velük akkor, ha személyes erőfeszítést igénylő módon tényleg meg kell tanulniuk valamit? Mi lesz velük, ha nem képesek kitartóan egyvalamire koncentrálni?
A jó hír az, hogy szülőként sokat tehetünk azért, hogy fejlesszük gyermekeink összpontosítási képességét.
A fejlesztés pedig nem valamiféle vaskalapos tanítást, magoltatást jelent, hanem felszabadult, vidám játékot, csak éppen olyan keretek között, ahol a figyelemre is jócskán szükség van! De lássunk néhány konkrét példát.
Olvasás
Az egyik legegyszerűbb és legnagyszerűbb figyelemfejlesztő dolog az olvasás. Ha szülőként sok mesét olvasunk a gyerekeknek, azzal rengeteget segítünk nekik. Mesehallgatás közben ugyanis figyelniük kell, mi a cselekmény, kivel mi történik, ki kicsoda, milyen bonyodalmak vannak, stb. Ha elkalandozik a figyelmük, akkor nem fogják megérteni a mesét. Ezért fontos, hogy mindig olyan könyvet válasszunk, ami a gyerekeknek tetszik.
Kézügyességet fejlesztő tevékenységek
Nem csak a nagy mozgás (sport), de a finommotorikus cselekvések (rajzolás, gyurmázás, legózás, kézimunkázás, stb.) is nagy koncentrációt igényelnek a gyerekektől. Ha ebben benne van még az is, hogy megfigyelje a környezetét (és aztán azt rajzolja/festi le/építi meg), még inkább erősödik az összpontosítási képességük.
Kártya- és társasjátékok
A kártyajátékok, társasjátékok, memóriajátékok mind-mind olyan elfoglaltságok, ahol komolyan összpontosítania kell a gyerekeknek. A versenyhelyzet, a nyerni akarás segít fenntartani a figyelem szintjét. Már a legkisebbeket is be lehet vonni az ilyen játékokba, de természetesen nekik sokkal rövidebb ideg tart a figyelmük. Nem az a lényeg, milyen sokáig játszanak, hanem hogy milyen rendszeresen.
Zene
A zene szintén nagyon sokat segít a koncentráció fejlesztésében. Egy hangszeren megtanulni játszani hatalmas koncentrációs kihívás egy gyerek agyának, de nem kell ilyen komoly tevékenység ahhoz, hogy a figyelmük fejlesztésére hassunk. Egy dallamot visszaénekelni, egy hangszert kihallani egy zeneszámból, taps-ritmus játékokat játszani – ezek mind élvezetes és nagyon hatékony módjai a figyelem fejlesztésének.
Sport
A sport kikerülhetetlen, ha erről a témáról van szó. Természetesen nem az élsportra gondolok, de szabályrendszert követni, kéz-szem-láb koordinációra figyelni, a csapattársakat bevonni már a legegyszerűbb mozgásos játékoknál is megjelennek, és mind jótékony hatással vannak a figyelemre.
Szójátékok
Az olyan üresjáratokban, amikor pl. autóban ül az ember a gyerekével, sorban áll valahol, vagy várakozik valamire, érdemes szójátékokat játszani, amivel nem csak az üres idő telik gyorsabban, de még egy kis „fejlesztést” is beloptunk a gyerekek napjába. Néhány ötlet: barchoba, szólánc, kategória szerinti gyűjtések (mondj minél több virágnevet, autót, országot, stb.), ábécés játékok (adott betűvel kezdődő nevek, ételek, ruhadarabok, stb.)
Talán túl egyszerűnek tűnnek ezek a dolgok, pedig a nagyszerűségük éppen az egyszerűségükben rejlik.
A sok kicsi sokra megy itt is igaz: a sok, hétköznapokba becsempészett játék, olvasás, mozgás, a közösen töltött idő sokszorosan megtérül. Bár lehet, hogy csak hosszú távon mutatkozik meg a hatása, de az biztos, hogy rengeteget számít majd abban, mennyire lesznek képesek a gyerekek az iskolában (vagy bárhol máshol) kitartóan figyelni. Higgyük el: nem csak a gyereken múlik!
Hanula Erika