Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, más néven arthrózis, amely a felnőtt lakosságból majdnem minden ötödik embert érint.
Az arthrózis, azaz az ízületi kopás nagyon sok ember életét megkeseríti: különösen idősebb korban fájhat emiatt a csípő, a térd és a váll. A panaszok szinte mindig egyik oldalon és egyik ízületben kezdődnek. Az érintett területen a bőr nem gyulladt és duzzadt, tehát a beteg nem tapasztal jelentős elváltozásokat – magyarázta lapunknak dr. Taller Gabriella háziorvos, a téma szakértője. Ez a típusú probléma nem jár betegségérzettel és az állapotromlás lassan, sok év alatt következik be. Az arthrózis előrehaladott stádiumában sokszor már csak a protézis beültetése tűnik végleges megoldásnak, a beavatkozás ugyanakkor nem minden esetben kivitelezhető. A gyulladásos ízületi betegség (arthritis) általános rossz közérzettel jár, és szinte mindig szimmetrikusan jelentkezik a test mindkét oldalán. Gyakori, hogy több ízület egyszerre fáj, feszül, mozgása beszűkül, jellemzően az ún. kis ízületeken, vagyis a kezeken és az ujjakon. A folyamat rendszerint rövid idő – néhány hét vagy hónap – alatt megy végbe. „A porcok anyagcseréje viszonylag lassú, viszont igen sok vizet tudnak lekötni. Ennek a lekötött víznek köszönhető, hogy a porc igen nagy terhelést képes rugalmasan elviselni.”
Hűtés vagy melegítés, pihentetés vagy mozgatás?
Fájdalmas állapotok esetén természetesen fájdalomcsillapítás is javasolt. Ezt fájdalomcsillapítókkal (pl. paracetamol), vagy akár
helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő krémekkel lehet elérni. A gyulladt ízületeket hűteni kell, a kopást mutató, de nem gyulladt állapotú ízületek a meleg hatására reagálnak jól. A meleg segít a görcsös, fájdalmas izomzatnak is az ellazulásban. Hideg hatására az erek összehúzódnak, a vérzések csillapodnak, a duzzanatok lemennek, a fájdalmak enyhülnek. A meleg inger ellenben kitágítja az ereket. A vérbőség azt jelenti, hogy az anyagcsere javul az adott területen: a tulajdonképpeni gyógyulásról maga a szervezet gondoskodik.
Nagyon fontos az ízületi porckopás kezelésében a mozgás. Az ízületeket nem terhelő sportok, így a rendszeres úszás, szobakerékpározás, napi 20-30 perc séta pedig életkortól függetlenül mindenkinek jót tesz. A rendszeresen végzett nyújtógyakorlatok, például a pilates vagy a jóga remek módja annak, hogy növeljük rugalmasságunkat és fenntartsuk az ízületek egészségét.
Mit tehet még, hogy elkerülje a porckopást?
Térdízületi kopás esetén nagyon fontos a testsúly. Törekedjünk arra, hogy a helyes étrend megválasztásával életkorunknak megfelelő legyen a súlyunk. A csípő vagy a gerinc kisízületeit érintő porckopás esetén figyelni kell a megfelelő testtartás kialakítására, begyakorlására és fenntartására. A megelőzést segítik a kondroitin-szulfát és a glükózamin tartalmú készítmények, melyek a porc újjáépülésében és felépítésben játszanak szerepet. Az ízületi gyulladások táplálkozással is mérsékelhetőek. Porcproblémák, ízületi betegségek esetén arról sem szabad elfeledkezni, hogy a tünetek és panaszok mögött ugyanúgy szerepe lehet egy-egy vitamin- vagy ásványianyag-hiánynak is. Ilyenkor leginkább a folsav, a C-, a D-, a B6-, a B12- és az E-vitamin, illetve a kalcium, a magnézium, a cink és a szelén pótlására kell törekedni. „Gyógyszerekhez mérhető gyulladáscsökkentő hatásuk nincs, de tény, hogy az A-, a C- és az E-vitamin is mérsékli a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat. Köszvényes rohamok esetében pedig célszerű csökkenteni a fehérjebevitelt" – mondta korábban a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság elnöke. A derékfájdalmakat és az izmok merevségét fizikoterápiával és megfelelő edzéssel már kezdetben céltudatosan meg kell szüntetni. Heti két alkalommal valamilyen zsírosabb hal fogyasztása nemcsak az ízületeket védi, hanem jó a szív és a keringési rendszer betegségeire is.
D.-K. D.